Zaparcia – przyczyny i objawy. Jak wybrać coś na przeczyszczenie?
Zgodnie z definicją zaparcie oznacza zbyt małą częstotliwość wypróżnień – poniżej 2 na tydzień, wraz z dodatkowymi objawami, do których zalicza się m.in. wzmożony wysiłek podczas parcia, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz oddawanie twardego lub grudkowatego stolca. Pojawiać się może też dyskomfort i częste bóle brzucha. Diagnostyka zaparć obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, poza tym lekarz może zlecić pacjentowi dodatkowe badania, w tym badanie laboratoryjne, radiologiczne i endoskopowe jelita grubego. Do najczęstszych przyczyn zaparć zalicza się:
- zespół jelita drażliwego,
- stosowanie niektórych leków,
- choroby okrężnicy,
- guzki krwawnicze,
- choroby miednicy mniejszej,
- ciążę,
- choroby psychiczne,
- schorzenia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego,
- choroby tkanki łącznej,
- depresję i jadłowstręt psychiczny.
Zwiększone ryzyko pojawienia się zatwardzenia wiąże się również ze spożywaniem za małej ilości błonnika oraz piciem zbyt małej ilości płynów. Niewielka aktywność fizyczna i siedzący tryb życia to kolejne możliwe przyczyny problemów z oddawaniem stolca. Zaparcia mogą być też efektem nadmiaru stresu oraz zaburzeń lękowych.
Metoda leczenia zaparć u poszczególnych pacjentów zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Z pewnością warto zmienić swój styl życia – na zaparcia może pomóc regularna aktywność fizyczna, zarówno w formie jazdy na rowerze, jak i biegania czy wykonywania ćwiczeń w domu. Ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych – warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik. Dobrze postawić też na len i babkę płesznik w diecie. Jednocześnie nie należy e zapominać o regularnym piciu wody i innych płynów. Czasem jednak, gdy wypróżnienie opóźnia się za bardzo lub jest bolesne, należy działać doraźnie. Co na przeczyszczenie może się sprawdzić? Warto postawić na dobry środek na przeczyszczenie. Na rynku są dostępne różne środki przeczyszczające, które są bezpieczne w stosowaniu i mogą okazać się pomocne przy leczeniu zaparć – w tym zarówno tych okazjonalnych, jak i przewlekłych.
Co na przeczyszczenie będzie najlepsze?
Zaparcia mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Statystycznie częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn, co związane jest często ze zmianami hormonalnymi oraz z problemami anatomicznymi. Nawracające zaparcia są uciążliwą dolegliwością. Jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Przy zaparciach sprawdzają się preparaty przeczyszczające, które zmniejszają uciążliwość i stany zapalne czy podrażnienia związane z dolegliwościami. W naszej ofercie znajdziecie środki przeczyszczające o szybkim działaniu takie jak czopki glicerynowe, ale również preparaty poprawiające perystaltykę i pracę jelit w długim okresie. Są to często stosowane przez pacjentów środki na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, np. preparaty bazujące na babce płesznik czy łupinie nasiennej babki jajowatej oraz błonniku. Znajdziecie u nas nie tylko preparaty przeczyszczające dla dorosłych, ale i bezpieczne środki do stosowania u dzieci. Często łączą działanie wydalające z ochronnym i łagodzącym stany zapalne błony śluzowej.
Skuteczny lek na zaparcia, czyli jaki?
W aptece można znaleźć niejeden lek na przeczyszczenie, który sprawdzi się w przypadku pojawiających się problemów z wypróżnianiem. Na rynku są dostępne zarówno środki osmotyczne, jak i środki na przeczyszczenie działające bezpośrednio na ściany jelit. Warto postawić też na środki zmiękczające stolec, które ułatwiają przesuwanie się mas kałowych w kierunku odbytnicy. Najpopularniejsze są tabletki przeczyszczające, poza tym oprócz tabletek na przeczyszczenie warto postawić też na syropy przeznaczone do stosowania doustnego. Ich działanie polega na łagodzeniu zaparć, poza tym reguluje pracę jelit. Część dostępnych preparatów może okazać się pomocna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przy problemach z zaparciami skuteczne mogą okazać się też środki przeczyszczające w postaci saszetek, które przeznaczone są do objawowego leczenia zaparć. Ich stosowanie wzmacnia perystaltykę jelit, co zapobiega tworzeniu się zbitych mas kałowych. Co przeczyszcza natychmiast? W tej sytuacji mogą się sprawdzić czopki, które mogą być stosowane jako preparaty delikatnie lub nieco silniej przeczyszczające – zazwyczaj ich działanie jest bardzo szybkie i widoczne niemal od razu po zastosowaniu.