Lek Radirex w postaci tabletek jest produktem o działaniu przeczyszczającym, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież od 12. roku życia. Na co jest Radirex? Wskazaniem do stosowania leku są zaparcia. Składnik czynny leku działa przeczyszczająco, dzięki czemu ułatwia wypróżnienie, jednak jego stosowanie w przypadku walki z przewlekłymi zaparciami nie powinno zastępować zmiany diety.
W opakowaniu znajduje się 10 tabletek Radirex. W skład 1 tabletki wchodzi 513,5 mg Rhei radix pulveratum oraz składniki pomocnicze. Zanim pacjent zastosuje lek Radirex, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Zalecane dawkowanie Radirex to 2 tabletki przyjmowane jednorazowo, najlepiej w godzinach wieczornych, bezpośrednio przed snem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dopuszczalne jest również zwiększenie dawkowania do 3 tabletek dziennie. Efekt przeczyszczający leku zazwyczaj pojawia się po 6-8 godzinach od jego przyjęcia. Zawsze należy przyjmować najmniejszą dawkę leku, która indywidualnie wywołuje efekt przeczyszczenia. Jeśli pacjent nie zaobserwuje poprawy po upływie 7-14 dni, powinien skonsultować się z lekarzem.
W czasie przyjmowania leku Radirex u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, chociaż nie muszą się one pojawić u każdego, kto z leku będzie korzystać. W pojedynczych przypadkach lek przyczynia się do kurczowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jeśli takie dolegliwości pojawią się u pacjenta, najlepiej zmniejszyć stosowaną dawkę leku. W przypadku długotrwałego stosowania Radirex u pacjenta może wystąpić problem utraty elektrolitów, w tym szczególnie utraty potasu, poza tym może dojść do białkomoczu i krwiomoczu.
Lek Radirex ma przeciwwskazania, więc nie każdy powinien z niego korzystać, nawet mając do tego wskazania. Lek nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników. Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek są też ostre i przewlekłe stany zapalne jelit. Lek nie powinien być również stosowany w przypadku hemoroidów, a oprócz tego jest przeciwwskazany w przypadku schorzeń nerek oraz zaburzeń elektrolitowych. Leku Radirex nie należy przyjmować w przypadku stosowania leków moczopędnych, glikozydów nasercowych, steroidów oraz leków przeciwarytmicznych, a także w przypadku stosowania leków zawierających korzeń lukrecji. Leku nie powinno się podawać pacjentom w wieku poniżej 12 lat. Należy też unikać jego stosowania w czasie miesiączki.
Skład
(1 tabletka): Rhei radix pulveratum- 513, 5 mg.
Substancje pomocnicze: krospowidon, talk.
Działanie
Działanie
Wskazania
Strosuje się tradycyjnie jako środek przeczyszczający w zaparciach.
Przeciwskazanie
Nie stosować leku:
- gdy występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,
- ostre i przewlekłe stany zapalne jelit, bóle brzucha o nieznanej przyczynie, hemoroidy, schorzenia nerek, zaburzenia elektrolitowe.
- podczas przyjmowanialeków tj.: glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki moczopędne, steroidy, leki zawierające korzeń lukrecji.
Stosowanie
Doustnie, dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia 2 tabletki jednorazowo, najlepiej przed snem. W razie potrzeby dawkowanie można zwiększyć do 3 tabletek dziennie.
Uwagi
Działania niepożądane:
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić kurczowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należy wówczas obniżyć dawkę. Przy długotrwałym stosowaniu może wystąpić utrata elektrolitów (szczególnie potasu) oraz białkomocz i krwiomocz. Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.