Wyrób medyczny leczniczy Eva/Qu przeciw zaparciom w postaci czopków z dwuwęglanem sodu i dwuwinianem potasu jest preparatem, który niemal natychmiast po zastosowaniu wywołuje efekt potrzeby wypróżnienia. Jego substancje czynne nie wchłaniają się jednak przez organizm, a działają miejscowo.
Na co jest Eva/Qu przeciw zaparciom? Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego leczniczego jest problem opóźnień regularnego rytmu wypróżniania się. Wyrób medyczny może być stosowany zarówno w przypadku niespodziewanego pojawienia się zaparć, jak i w przypadku powtarzających się problemów z wypróżnianiem. Czopki Eva/Qu przeciw zaparciom działają delikatnie i skutecznie zarazem. Mają miejscowe działanie fizjologiczne. Dzięki temu mogą je aplikować również pacjentki spodziewające się dziecka i karmiące piersią. Wyrób medyczny leczniczy można aplikować również w okresie rekonwalescencji, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku pacjentów obłożnie chorych, osób w podeszłym wieku oraz osób z niepełnosprawnością motoryczną. Czopki Eva/Qu przeciw zaparciom można aplikować, by opróżnić odbyt przed zabiegami chirurgicznymi oraz przed zabiegami urologicznymi i gastroenterologicznymi. Preparat Eva/Qu przeciw zaparciom znajduje też zastosowanie w podróży oraz w wielu innych wskazaniach związanych z problemem wypróżnienia.
W opakowaniu znajduje się 6 czopków Eva/Qu przeciw zaparciom. W skład każdego czopka wchodzi dwuwęglan sodu oraz dwuwinian potasu, które są zawieszone w polietylenie glikolu rozpuszczalnym w wodzie. Jak stosować czopki Eva/Qu przeciw zaparciom? Aby prawidłowo zaaplikować czopek, należy wyjąć go z opakowania zabezpieczającego i delikatnie wprowadzić do kanału odbytu. Jeśli będzie to niezbędne, można delikatnie natłuścić czopek olejem wazelinowym bądź wykorzystać w tym celu oliwę z oliwek. Czopek zaczyna rozpuszczać się bezpośrednio po wprowadzeniu do kanału odbytu i już w ciągu 3–4 minut uwalnia dużą liczbę mikropęcherzyków, które naciskają na ścianki odbytu pacjenta. W ten sposób czopki Eva/Qu przeciw zaparciom stymulują odruch wypróżnienia. Zaleca się jednak, żeby powstrzymać się od wypróżnienia przynajmniej przez kilka minut od aplikacji czopka, najlepiej chodząc w tym czasie.
Wyrób medyczny Eva/Qu przeciw zaparciom nie ma przeciwwskazań do stosowania. Można aplikować go również w przypadku hemoroidów, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku miejscowych zmian chorobowych. Czopki Eva/Qu przeciw zaparciom można również stosować w razie konieczności często i długotrwale.
Skład
Dwuwęglan sodu i dwuwinian potasu zawieszone w polietylenie glikolu rozpuszczalnym w wodzie
Działanie
Zastosowanie czopków jest wskazane w przypadku opóźnień regularnego rytmu wypróżniania się, zarówno okazjonalnych jak i powtarzających się. Delikatne i skuteczne miejscowe działanie fizjologiczne (nie związane z obecnością substancji wchłanianych przez organizm), powoduje, że czopki są szczególnie zalecane w okresie ciąży, w okresie karmienia piersią, ale również podczas rekonwalescencji, u osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych motorycznie oraz obłożnie chorych.
Zastosowanie czopków Eva/qu® pomaga również w przygotowaniu do opróżnienia odbytu przed zabiegami chirurgicznymi, gastroenterologicznymi czy urologicznymi, wypróżnieniu przed a także zaraz po porodzie. Preparat jest nieodzowny także w podróży w celu uniknięcia uporczywych zaparć, ponieważ szybko i skutecznie doprowadzają do wypróżnienia.
Przeciwskazanie
Brak jest przeciwwskazań do stosowania czopków Eva/qu®, również przy hemoroidach czy miejscowych zmianach chorobowych lub podczas częstego i długotrwałego stosowania.
Stosowanie
Czopek po wyjęciu z opakowania wprowadzić do kanału odbytu popychając go do chwili jego pełnego wprowadzenia. Jeżeli okaże się to konieczne, w przypadku obecności zmian chorobowych lub hemoroidów, czopek należy wprowadzić po jego wcześniejszym natłuszczeniu olejem wazelinowym lub olejem z oliwek. Czopek zaczyna rozpuszczac się natychmiast i rozpuszcza się w ciągu 3-4 minut uwalniając duże ilości mikropęcherzyków, które wywierają nacisk na ścianki odbytu, daje początek bodźcowi stymulującemu wypróżnienie. Pomimo, że bodziec wyzwalający chęć wypróżnienia odczuwalny jest w krótkim czasie od wprowadzenia czopka, należy powstrzymać się od wypróżnienia przez kilka minut. W tym czasie (o ile to możliwe) należy raczej chodzić niż siedzieć lub leżeć.