Lek Octenisept Płyn na skórę w postaci płynu z dichlorowodorkiem octenidyny oraz alkoholem fenoksyetylenowym jest produktem o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym oraz grzybobójczym, który znajduje szerokie zastosowanie dezynfekcyjne. Produkt jest bezpieczny w stosowaniu u dorosłych oraz u dzieci. Jest również bezpieczny dla alergików i wyróżnia się wysoką tolerancją tkankową oraz układową. W jego składzie nie znajdują się parabeny i barwniki, a także mydło, poza tym produkt ma kwaśne pH i nie ma zapachu.
Na co jest Octenisept Płyn na skórę? Wskazaniem do stosowania leku są krótkie zabiegi antyseptyczne, które niezbędne są przy opatrywaniu ran lub dezynfekcji błon śluzowych i graniczącej z nimi skóry. Produkt można też stosować przed, w trakcie oraz po zabiegach i operacjach ginekologicznych, poza tym znajduje zastosowanie antyseptyczne w położnictwie, urologii i geriatrii, a oprócz tego w proktologii i wenerologii, a nawet w dermatologii czy stomatologii i innych dziedzinach medycyny. Produkt leczniczy Octenisept Płyn na skórę wykorzystać można na skaleczenia i otarcia, a także na afty i pleśniawki, poza tym sprawdza się przy infekcjach intymnych i oparzeniach termicznych oraz słonecznych. Można z niego korzystać też w celu pielęgnacji kikuta pępowinowego noworodka, poza tym znajduje zastosowanie do odkażania skóry przy ospie i półpaścu.
W opakowaniu znajduje się 50 ml płynu Octenisept Płyn na skórę. W skład 100 g leku wchodzi 0,1 g oktenidyny dichlorowodorku oraz 2,0 g fenoksyetanolu. Przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. Przy korzystaniu z leku Octenisept Płyn na skórę należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce, chyba że lekarz wyda inne rekomendacje. Sposób stosowania leku zależny jest od wskazania, w związku z którym pacjent go używa. Jeśli np. lek stosowany jest do dezynfekcji skóry i błon śluzowych przed zabiegami, należy dokładnie zwilżać je gazikiem jałowym nasączonym płynem Octenisept Płyn na skórę przez przynajmniej 1 minutę. Jeśli produkt stosowany jest wspomagająco przy grzybicy stóp, należy rozpylać go na zmienione chorobowo obszary ciała 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Przy opracowywaniu ran oparzeniowych i owrzodzeń zaleca się nasycenie płynem gazika i umocowanie opatrunku siatką gazowaną bądź bandażem, a następnie zmienianie takich opatrunków –2 razy na dobę. Pozostałe zalecenia przy innych wskazaniach sprawdzić można w ulotce leku. W czasie stosowania leku Octenisept Płyn na skórę należy unikać kontaktu płynu z oczami.
Skład
Dichlorowodorek octenidyny 0,1%
Alkohol fenoksyetylenowy
Działanie
Octenisept to płyn dezynfekujący przeznaczony do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z: opatrywaniem ran, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, położnictwie, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, stomatologii itd.
Płyn działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.
Przeciwskazanie
Unikać kontaktu z oczami.
Stosowanie
Odkażanie ran chirurgicznych: odkażanie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym płynem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Płukanie zakażonych ran chirurgicznych: należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików setonów nasyconych płynem w obrębie zakażonej rany sprzyja odddzieleniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.): gaziki nasycone płyem należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: partie skóry, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym płynem, należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć płynu z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Jako terapia wspomagająca w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp, preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Irygacje: stosowany do irygacji pochwy w rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową, wymagany czas oddziaływania to 1 minuta.
Dezynfekcja jamy ustnej: należy płukac jamę ustną intensywnie 20 ml płynu przez ok. 20 sekund.
Uwagi
W związku z sytuacją epidemiczną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z powodu wirusa COVID 19, Minister Zdrowia dnia 10.03.2020 opublikował wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożo nych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Uprzedzamy, że niektóre produkty w ofercie apteki mogą znajdować się na w/w wykazie i mogą podlegać zakazowi wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.