Lek Proctosone (Proktosedon) w postaci czopków doodbytniczych jest produktem z hydrokortyzonem i chlorowodorkiem cynchokainy, a także z siarczanem neomycyny oraz eskuliną, który jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Na co jest Proctosone (Proktosedon)? Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie hemoroidów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Lek Proctosone (Proktosedon) może być też używany w przypadku przewlekłych i ostrych stanów zapalnych odbytu. Poza tym znajduje zastosowanie u pacjentów ze szczeliną odbytu. Lek Proctosone (Proktosedon) może być również przydatny w przypadku świądu odbytu, a poza tym znajduje zastosowanie w okresie przed- i pooperacyjnym. Zawarty w leku hydrokortyzon ma działanie przeciwzapalne, a znajdująca się w czopkach cynchokaina działa miejscowo znieczulająco. W składzie leku znajduje się również neomycyna, czyli antybiotyk wyróżniający się szerokim spektrum działania. Zawarta w leku eskulina hamuje natomiast krwawienia z naczyń, a oprócz tego redukuje obrzęki.
W opakowaniu znajduje się 12 czopków doodbytniczych Proctosone (Proktosedon). W skład każdego z nich wchodzi 5 mg hydrokortyzonu (w formie octanu) oraz 5 mg chlorowodorku cynchokainy, a także 10 mg siarczanu neomycyny oraz 10 mg eskuliny (w formie półtorawodzianu). Składnikiem pomocniczym leku jest tłuszcz twardy (Witepsol). Zanim pacjent zastosuje lek Proctosone (Proktosedon), powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do jego opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy przestrzegać dawkowania leku Proctosone (Proktosedon) opisanego w ulotce.
Lek Proctosone (Proktosedon) może wywoływać u niektórych pacjentów działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego, kto stosuje ten produkt leczniczy. W sporadycznych przypadkach lek powoduje pieczenie odbytu, co pojawia się szczególnie u tych pacjentów, którzy mają uszkodzony naskórek na tym obszarze. Skutki uboczne pojawiające się przy długotrwałym stosowaniu leku mogą wiązać się z ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.
Lek Proctosone (Proktosedon) ma pewne przeciwwskazania do stosowania, więc nie wszyscy pacjenci powinni z niego korzystać. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki leku. Produkt leczniczy nie powinien być też stosowany przez pacjentów zmagających się z cukrzycą lub jaskrą. Nie należy z niego korzystać, jeśli pacjent ma gruźlicę lub zmaga się z ostrą psychozą. Przeciwwskazaniem jest też zakażenie wirusowe bądź grzybicze, a także zakrzepica żylna. Lek Proctosone (Proktosedon) nie powinien być również stosowany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Skład
Jeden czopek zawiera:
Substancje czynne:
Hydrokortyzon (jako octan) 5 mg,
Chlorowodorek cynchokainy 5 mg,
Neomycyny siarczan 10 mg,
Eskulinę (jako półtorawodzian) 10 mg,
substancja pomocnicza:
Tłuszcz twardy (Witepsol).
Działanie
Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, cynchokaina miejscowo znieczulająco. Neomycyna - antybiotyk o szerokim zakresie działania, zapobiega wtónym zakażeniom i leczy miejscowe zakażenia wywołane przez gronkowce i wrażliwe bakterie Gram-ujemne. Eskulina hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, obrzęk i krwawienie.
Wskazania
Czopki Proktosedon są wskazane w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu (fissura ani) i swiądzie odbytu. Mogą być stosowane w okresie przed- i pooperacyjnym.
Przeciwskazanie
Nie należy stosować leku Proctosedon:
- jeśli pacjent jest uczulony na składniki leku,
- jeśli u pacjenta stwierdzono cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, osteoporozę, ostrą psychozę, zakażenie grzybicze i wirusowe lub zakrzepicę żylną.
Stosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane.
Stosowanie
Zwykle stosuje się jeden czopek rano, jeden wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego.
Sposób podawania: Rozerwać opakowanie czopka, wyjąć czopek i wsunąć go delikatnie w odbyt zaostrzonym końcem.
Uwagi
Zachować szczególna ostrożność stosując lek Proctosedon, jeśli:
-
występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy - należy wówczas stosować odpowiedne leczenie przyczynowe,
-
pacjent znajduje się w okresie szczepień lub leczenia immunizacyjnego - nie należy wówczas stosować leku,
-
wystąpią objawy podrażnienia - nalezy wówczas zaprzestać stosowania leku,
-
lek jest stosowany długotrwale - prawdopodobieństwo wystąpienia zmian ogólnoustrojowych.
-
wystąpi krwawienie z odbytu - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza,
-
pacjent wcześniej stosował hydrokortyzon.
Należy zachować szczególna ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z lekiem Proctosedon: NLPZ, fenytoiny, szczepionek.
Preparat Proktosedon u kobiet w ciąży może być zastosowany tylko jeżeli istnieje bezwzględna konieczność zastosowania tego leku, po dokładnej ocenie przez lekarza ryzyka i korzyści.
Preparatu Proktosedon nie należy stosować w okresie karmienia piersią ze względu na niebezpieczeństwo hamowania wzrostu przez hydrokortyzon.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.