Nieleczone hemoroidy mogą być groźne – postaw na czopki na hemoroidy
Jednym z najdokuczliwszych, a przy tym występujących u znacznej części dorosłych osób problemów, są nawracające żylaki odbytu, czyli choroba hemoroidalna. Sprzyja jej siedzący lub stojący tryb życia oraz zła dieta (niedobór błonnika i płynów). Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i po porodzie. Przyczyn rozwoju hemoroidów może być wiele. Zalicza się do nich m.in. przewlekłe zaparcia, nadużywanie alkoholu oraz otyłość, poza tym rozwojowi hemoroidów mogą sprzyjać częste biegunki. Inne możliwe przyczyny rozwoju choroby to powikłania pooperacyjne okolic odbytu i krocza oraz uprawianie sportów wyczynowych bądź dźwiganie ciężkich przedmiotów. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów to kolejna możliwa przyczyna pojawienia się hemoroidów. Na ich pojawienie się mogą wpływać też predyspozycje genetyczne i intensywne zmiany hormonalne. Do najczęstszych objawów choroby hemoroidalnej zalicza się:
- krwawienie z odbytu,
- śluz w stolcu,
- pieczenie odbytu,
- ból podczas oddawania stolca,
- uczucie ciągłego dyskomfortu w okolicach odbytu.
Żeby zwalczyć objawy hemoroidów, takie jak swędzenie, pieczenie, sączenie się wydzieliny i krwawienie, stosuje się nie tylko maści, ale i czopki na hemoroidy. Działają łagodząco i przeciwzapalnie, bezpośrednio w miejscu pojawienia się problemu, dlatego przynoszą szybką ulgę i wspomagają organizm w walce o przywrócenie równowagi. Dostępne preparaty na hemoroidy są skuteczne nawet przy ostrych objawach oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nawrotów choroby.
Dobre czopki na hemoroidy, czyli jakie?
Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej. W przebiegu choroby hemoroidalnej wyróżnia się 4 stopnie:
- 1 stopień – hemoroidy mogą wówczas krwawić, jednak przez cały czas pozostają wewnątrz odbytu. Hemoroidy w tym stopniu można zaobserwować przy pomocy endoskopu,
- 2 stopień – hemoroidy mogą wydostawać się na zewnątrz podczas wypróżniania. Guzki te mogą cofać się samoistnie do odbytu,
- 3 stopień – hemoroidy są widoczne na zewnątrz odbytu, jednak można je wprowadzić ręcznie do środka,
- 4 stopień – hemoroidy będą przez cały czas pozostawać na zewnątrz odbytu. Guzków krwawniczych nie można wprowadzić z powrotem do odbytu.
Na hemoroidy mogą się sprawdzić wspomniane wcześniej czopki. Wskazaniem do ich stosowania jest leczenie hemoroidów wewnętrznych, poza tym stosuje się je przy stanach zapalnych odbytu oraz przy świądzie odbytu.
Jakie czopki na hemoroidy wybrać i jak działają czopki na hemoroidy? Dostępne w aptekach czopki na hemoroidy zmniejszają dokuczliwe objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej, do których zalicza się ból, obrzęk i świąd w okolicach odbytu, poza tym działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Skuteczne czopki na hemoroidy nawilżają i przyspieszają regenerację oraz gojenie się ran, poza tym uszczelniają drobne naczynia krwionośne. W określonych sytuacjach lekarz może przepisać pacjentowi też czopki na hemoroidy z antybiotykiem (na receptę).
Jak stosować czopki na hemoroidy?
Nawet najsilniejsze czopki na hemoroidy nie będą działać, jeśli będą stosowane nieprawidłowo. Przed aplikacją czopków należy dokładnie umyć ręce, najlepiej ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy zdjąć zabezpieczenie z czopka. Czopki na hemoroidy należy wkładać do odbytu okrągłą stroną, popychając je delikatnie, lecz stanowczo, by mięsień pokierował je dalej. Prawidłowo zaaplikowany czopek nie powinien się wysuwać. Po aplikacji należy pamiętać, by nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jak długo można stosować czopki na hemoroidy? Wiele zależy od nasilenia dolegliwości, dlatego czopki należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w treści ulotki lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie tylko czopki na hemoroidy – ważna również właściwa profilaktyka
By uniknąć hemoroidów, warto postawić na profilaktykę. Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, poza tym należy unikać długotrwałego siedzenia. Należy też zadbać o higienę osobistą, poza tym należy zadbać o regularne wypróżnienia. Nie bez znaczenia jest również dieta, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik. Należy unikać z kolei produktów, które sprzyjają zaparciom. Nie zaleca się również spożywania ostrych przypraw, pikantnych sosów oraz picia kawy i alkoholu, poza tym nie rekomenduje się picia napojów gazowanych. Należy pamiętać też o noszeniu przewiewnej bielizny.