Przyczyny i objawy hemoroidów. Jaki lek na hemoroidy wybrać?
Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu, to naczynia żylne, które zlokalizowane są w odbytnicy oraz w odbycie. Ich najważniejszym zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Choroba hemoroidalna (często nazywana hemoroidami) oznacza powiększone hemoroidy, które mogą pojawiać się u osób w różnym wieku, bez względu na płeć. Hemoroidy mogą mieć wiele przyczyn. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- częste zaparcia,
- dietę ubogą w błonnik,
- ciążę i wielokrotne porody,
- nadwagę i otyłość,
- picie zbyt małej ilości płynów,
- obecność niektórych chorób, w tym marskości wątroby lub guzów miednicy małej,
- nadużywanie alkoholu,
- przewlekłe biegunki,
- zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
- podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- przebyte operacje okolic odbytu i krocza,
- silne parcie podczas wypróżnień.
Zarówno wygląd, jak i objawy hemoroidów różnią się w zależności od rodzaju hemoroidów. Wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do najczęstszych objawów hemoroidów wewnętrznych zalicza się świąd i pieczenie odbytu, a także krwawienia z odbytu zauważalne w postaci niewielkiej ilości jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym. Inne objawy wskazujące na hemoroidy wewnętrzne to ból przy oddawaniu stolca. W przypadku hemoroidów zewnętrznych osoba może odczuwać swędzenie i dyskomfort w okolicach odbytu, poza tym może dojść do rozwoju stanu zapalnego w okolicach odbytu. Inne objawy świadczące o hemoroidach zewnętrznych to dokuczliwy ból, który odczuwalny jest zwłaszcza podczas siadania, a także krwawienia z odbytu. Hemoroidy u najmłodszych pacjentów występują stosunkowo rzadko i mogą być efektem choroby Leśniowskiego-Crohna lub nowotworu jelita grubego.
Chorobę hemoroidalną diagnozuje proktolog. W celach diagnostycznych lekarz zalecić może pacjentowi również badanie anoskopowe oraz rektoskopię. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz zalecić może pacjentowi różnego rodzaju leki na hemoroidy. Do najpopularniejszych leków na hemoroidy zalicza się tabletki na hemoroidy. Popularne są też czopki na hemoroidy, poza tym lekarz zalecić może pacjentowi również maść na hemoroidy lub krem na hemoroidy.
Hemoroidy – czopki i inne produkty
Osobom zmagającym się z hemoroidami polecamy między innymi czopki na hemoroidy bez recepty. Stosuje się je wspomagająco w dolegliwościach, które towarzyszą żylakom odbytu. Ich najważniejszym zadaniem jest łagodzenie dolegliwości takich jak ból, swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu. Czopki na hemoroidy zabezpieczają kanał odbytu specjalną warstwą ochronną, która chroni śluzówkę przed podrażnieniami. Zawarte w czopkach na hemoroidy substancje zmniejszają również obrzęk. Na rynku dostępne są też czopki na hemoroidy z antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Często w składzie czopków znaleźć można poza tym ekstrakty z ziół – jest to najczęściej wyciąg z nagietka, rumianku oraz krwawnika. Skład niektórych czopków uzupełniać może również kwas hialuronowy, który dodatkowo działa nawilżająco, poza tym regeneruje błonę śluzową.
Jeśli chodzi o hemoroidy, maść może okazać się również dobrym rozwiązaniem na towarzyszące pacjentowi dolegliwości. Zawarte w maściach na hemoroidy substancje wykazują działanie przeciwzapalne, a także przeciwświądowe oraz przeciwbólowe. W składzie maści na hemoroidy często znaleźć można chociażby wyciągi z kory kasztanowca, które dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiając jednocześnie krążenie. Nasz asortyment uzupełniają żele o podobnym działaniu.