Lecytyna z apteki
Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa również na układ hormonalny, ruchowy, a nawet pokarmowy. Po raz pierwszy została wyizolowana w 1846 roku przez Teodora Nicolasa. Lecytyna stanowi mieszaninę związków o charakterze tłuszczowym. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- kwasy tłuszczowe,
- glicerol,
- grupę fosforową,
- glikolipidy,
- trójglicerydy,
- wodę,
- węglowodany,
- związki choliny, inozytolu lub seryny.
Wyróżnia się między innymi lecytynę sojową, rzepakową oraz słonecznikową. Około ⅓ składu lecytyny, bez względu na odmianę, stanowią oleje różniące się zawartością kwasów tłuszczowych. Lecytyna pełni wiele ważnych funkcji:
- jej ważnym zadaniem jest pobudzanie układu nerwowego oraz poprawa koncentracji, a także pomoc w zapamiętywaniu. Z tego powodu lecytyna w tabletkach polecana jest zwłaszcza osobom pracującym umysłowo, a także intensywnie uczącym się, poza tym powinna być stosowana przez osoby starsze, u których kondycja układu nerwowego wraz z wiekiem ulega pogorszeniu;
- buduje tkanki mózgu oraz otoczki mielinowe komórek układu nerwowego, poza tym bierze udział w procesach przemiany materii;
- jednym z jej zadań jest też obniżanie poziomu złego cholesterolu oraz poprawa krążenia krwi;
- opóźnia procesy starzenia, poza tym wspomaga wątrobę, ograniczając niekorzystne oddziaływanie alkoholu i innych substancji, które mogą mieć zły wpływ na ten narząd;
- może być pomocna w przypadku pacjentów zmagających się z depresją.
Ze względu na jej właściwości poprawiające pamięć i koncentrację, jej suplementację zaleca się przede wszystkim przy wzmożonym wysiłku fizycznym i psychicznym. Preparaty z lecytyną polecamy pacjentom w stanach ogólnego napięcia nerwowego i wyczerpania. Przydadzą się również w okresie rekonwalescencji po chorobach i ciężkich dolegliwościach. Większość preparatów przygotowana jest w oparciu o lecytynę sojową naturalnego pochodzenia. Mają one szczególne znaczenie dla osób intensywnie uczących się i pracujących umysłowo. Zalecana jest także dla osób, które często są narażone na działanie stresu. W naszej aptece oferujemy zarówno preparaty z lecytyną o złożonym składzie, uzupełnione o inne składniki wspomagające, jak i preparaty lecytynowe, w których jest ona jedynym składnikiem aktywnym.
Lecytyna – lek na pamięć i koncentrację
Najważniejszym wskazaniem do stosowania lecytyny w tabletkach jest osłabiona pamięć, stany napięcia nerwowego, stan ogólnego wyczerpania, a także osłabiona zdolność koncentracji. O odpowiednią zawartość lecytyny w diecie powinny zadbać również kobiety w ciąży. Lecytyna może korzystnie działać na płód poprzez tworzenie acetylocholiny, poza tym nie bez znaczenia jest jej wpływ na geny, które są odpowiedzialne za rozwój układu nerwowego. Lecytyna może być też podawana dzieciom. Lecytyna dla dzieci wspomaga pracę oraz właściwy rozwój mózgu. Można ją podawać dzieciom w wieku szkolnym, które mają problem z zapamiętywaniem i koncentracją.
Na rynku można znaleźć suplementy diety z lecytyną w różnych formach. Dostępna jest między innymi lecytyna w płynie, tabletkach, proszku oraz w granulkach. Przed rozpoczęciem suplementacji lecytyny dobrze jest jednak skonsultować się z lekarzem. Przy stosowaniu lecytyny nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Suplementy lecytynowe nie mogą być stosowane w zastępstwie zróżnicowanej diety. Lecytynę znaleźć można również w niektórych produktach żywnościowych. Jej cennym źródłem jest żółtko jaj, soja, fasola, wątroba, orzechy, ryby, nabiał, zielone warzywa, oliwki, awokado, nasiona słonecznika oraz drożdże piekarnicze.
Niedobór i nadmiar lecytyny w organizmie
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dla zdrowia człowieka niekorzystny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar lecytyny w organizmie. Niedobór może stać się przyczyną stłuszczenia wątroby oraz jej marskości, poza tym może objawiać się otyłością brzuszną. Może stać się również przyczyną podwyższonego stężenia trójglicerydów oraz prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Inne możliwe skutki niedoboru lecytyny w organizmie to insulinooporność. Lecytyna w nadmiarze może natomiast przyczynić się do wystąpienia u pacjenta biegunek, nudności, wymiotów oraz zaburzeń rytmu serca. U niektórych pacjentów mogą także pojawiać się wzdęcia. W niektórych przypadkach lecytyna w nadmiarze może stać się też przyczyną zaburzeń miesiączkowania.