Działanie
Łagodzenie objawów abstynencyjnych po odstawieniu nikotyny, związanych z odzwyczajaniem się od palenia tytoniu. Tabletkę należy pozostawić w ustach do rozpuszczenia, przemieszczając ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, nie należy połykać w całości ani żuć. Tabletki 4 mg powinny stosować osoby palące ponad 20 papierosów na dobę, tabletki 2 mg osoby palące nie więcej niż 20 papierosów na dobę. Stosować 1 tabl. w razie odczucia potrzeby zapalenia papierosa, zwykle 8–12 tabl./d; maks. 15 tabl./d przez 6 tyg., następnie 1 tabl. co 2–4 h przez 3 tyg., następnie stopniowo zmniejszać liczbę przyjętych tabletek, przerywając leczenie, gdy liczba przyjmowanych tabletek zmniejszy się do 1–2/d. Po zakończeniu leczenia tabletki można przyjmować w przypadku wystąpienia silnej ochoty na zapalenie papierosa.
Przeciwwskazanie
Nie należy stosować tabletek NiQuitin MINI:
· w razie nadwrażliwości na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
· u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat,
· u osób niepalących.
Stosowanie
Po rozpoczęciu terapii należy starać się zaprzestania przyjmowania tytoniu.
Moc produktu należy dobrać zależnie od ilości wypalanych papierosów dziennie. NiQuitin Mini 2 mg jest zalecany jest osobom, którzy wypalają maksymalnie 20 papierosów dziennie. Jeśli wypalana jest większa liczba papierosów, terapię należy rozpocząć od NiQuitin 4 mg.
Dorośli (osoby powyżej 18 lat i starsze)
Należy przyjmować tabletki, kiedy tylko odczuwa się potrzebę zapalenia papierosa.
Zaleca się stosowanie zazwyczaj 8-12 tabletek na dobę. Nie należy stosować więcej niż 15 tabletek na dobę.
Należy stosować lek przez okres 6 tygodni, aby przełamać nawyk palenia, a następnie stopniowo ograniczać ilość przyjmowanych tabletek. Leczenie należy przerwać, kiedy przyjmuje się 1-2 tabletki na dobę.
Aby móc powstrzymać się od palenia po zakończeniu kuracji, tabletki można stosować kiedy pojawia się silna ochota na zapalenie papierosa.
Pacjenci stosujący lek dłużej niż 9 miesięcy powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dzieci i młodzież:
Lek może być stosowany przez młodzież w wieku 12-17 lat jedynie ze wskazania lekarza lub farmaceuty.
Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej
Uwagi
Mogą wystąpić: zaburzenia snu, nerwowość, bóle i zawroty głowy, uczucie dyskomfortu, drżenia, wzmożony apetyt, zaburzenia krzepliwości krwi i krwawienia (z dziąseł, z nosa), duszność, zapalenie gardła, kaszel, astma, infekcje górnych dróg oddechowych, zatkanie nosa, zaparcia, wzmożona potliwość, ból stawów i/lub mięśni, objawy grypopodobne, osłabienie, nudności, wymioty, czkawka, zgaga, owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia, niestrawność, wrzód trawienny, refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie przełyku, suchość w jamie ustnej, ból zębów, ból szczęki, rumień, pokrzywka, kołatania serca, przyspieszona czynność serca. Część objawów może być spowodowana zaprzestaniem palenia.