Działanie
Esceven w postaci żelu jest lekiem tradycyjnie stosowanym w objawach przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak: ból, uczucie ciężkości w nogach, nocne skurcze mięśni łydki, swędzenie oraz obrzęk. Skuteczność leku w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.
Przeciwskazanie
Kiedy nie stosować leku
Esceven jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6), w stanach przewlekłych schorzeń nerek, na otwarte rany, błony śluzowe i w okolicy oczu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Zachować szczególną ostrożność stosując Esceven u pacjentów ze skazą krwotoczną. W przypadku kontaktu z błonami śluzowymi lub dostania się leku w okolice oczu, przemyć wodą. W przypadku objawów podrażnienia (zaczerwienienie, obrzęk, łzawienie), skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci.
Lek Esceven a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotychczas nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Stosowanie żelu Esceven nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Esceven zawiera bronopol i etylu parahydroksybenzoesan
Bronopol może wywołać miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe). Etylu parahydroksybenzoesan może wywołać reakcje alergiczne (mogą być spóźnione). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przed pierwszym użyciem należy przebić odwrotną stroną nakrętki membranę zabezpieczającą tubę.
Podanie na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 1 g żelu (pasek żelu o długości ok. 3 - 4 cm) wcierać w skórę kończyn 3 razy dziennie. Stosować przez okres 2 tygodni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tygodniach należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić kontynuowanie kuracji.
Uwagi
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Może pojawić się przejściowe uczucie ciepła, przejściowy świąd skóry o niewielkim nasileniu.