Suchy kaszel – objawy i przyczyny
Kaszel suchy, zwany nieproduktywnym lub nieefektywnym, to rodzaj kaszlu, przy którym z dróg oddechowych pacjenta nie są usuwane czynniki drażniące i patogeny chorobotwórcze. Przy suchym kaszlu nie pojawia się flegma. Suchy kaszel przyczyny może mieć różne, a zalicza się do nich między innymi:
- różnego rodzaju infekcje układu oddechowego,
- alergie,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nadwrażliwość oskrzeli po przebytym wcześniej zakażeniu dróg oddechowych,
- astmę oskrzelową,
- krztusiec,
- grypę,
- podrażnienie dymem papierosowym,
- COVID-19,
- obecność w drogach oddechowych ciała obcego,
- nowotwory płuc i oskrzeli,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Do innych możliwych przyczyn suchego kaszlu u pacjentów zalicza się refluks przełyku, a także problemy z sercem. Inne możliwe przyczyny suchego kaszlu to alergia na sierść zwierząt, nadciśnienie płucne i reakcje na zanieczyszczenia pochodzące z klimatyzacji. Najczęściej spotykane objawy suchego kaszlu to uczucie suchości w gardle, łaskotanie w drogach oddechowych oraz ciągły odruch kasłania. Suchy kaszel jest męczący zarówno w przypadku małych dzieci, jak i osób dorosłych.
Jeśli suchym kaszlem rozpoczyna się grypa lub przeziębienie, wraz z rozwojem infekcji suchy kaszel może przekształcić się w kaszel mokry. Warto jednak wcześniej łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z suchym kaszlem, stosując tabletki lub syropy – w leczeniu suchego kaszlu pomocne mogą okazać się leki przeciwkaszlowe. Syropy przeciwkaszlowe mają za zadanie hamować odruch nieproduktywnego kaszlu, przynosząc pacjentowi ulgę.
Problem stanowić może też utrzymujący się kaszel i katar bez gorączki, który powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Suchy, męczący kaszel bez gorączki może świadczyć o refluksie żołądkowo-jelitowym, poza tym może być efektem podrażnienia gardła. Jeśli u dorosłego występuje uporczywy suchy kaszel, powinien natomiast zadbać o odpowiednie nawilżenie górnych dróg oddechowych. Pomocne mogą okazać się inhalacje wzbogacone olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwwirusowych i antybakteryjnych, których zadaniem jest nawilżenie tkanek i oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Warto postawić również na preparaty przyspieszające regenerację śluzówki.
Suchy męczący kaszel – co podać?
W okresie większej zachorowalności na przeziębienia i grypę pacjenci bardzo często skarżą się na kaszel. Dolegliwość ta utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także uniemożliwia regenerację organizmu podczas snu. Polecamy preparaty przeciwkaszlowe w postaci syropów i tabletek, które skutecznie łagodzą kaszel. Leki te nawilżają błony śluzowe gardła, niwelując odczucie nieprzyjemnego drapania. W naszej ofercie znajdują się również syropy dla diabetyków, które nie zawierają cukru. Większość preparatów przeciwkaszlowych przygotowanych jest dla osób walczących z objawami przeziębienia i grypy, ale posiadamy też leki (w postaci np. pastylek) łagodzące tzw. „kaszel palacza”. Są one przeznaczone dla osób palących lub tych, które niedawno zerwały z nałogiem nikotynowym.
Jak złagodzić męczący suchy kaszel domowymi sposobami?
Na suchy kaszel pomocniczo warto wspomagać się domowymi metodami, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów na uporczywy suchy kaszel zalicza się przyjmowanie syropu sosnowego lub syropu z cebuli, poza tym warto postawić na miód gryczany. Sprawdzić się może też propolis, a także tymianek oraz prawoślaz. Na suchy kaszel polecany jest też porost islandzki, podbiał, dziewanna, a także częste picie wody lub naparów ziołowych o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej.
Ważne są również działania profilaktyczne, które związane są między innymi z poprawą odporności organizmu. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dietę i ewentualną suplementację niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Warto też zmienić dotychczasowy styl życia – dobrym rozwiązaniem może okazać się częste przebywanie na świeżym powietrzu i umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna. Nie należy również zapominać o odpowiedniej ilości snu, a także o codziennym odpoczynku i relaksie, np. po ciężkim i stresującym dniu w pracy. Należy również unikać stosowania używek – warto odstawić spożywany w nadmiarze alkohol, a także rzucić palenie.