Mokry kaszel – najczęstsze przyczyny dolegliwości
Mogący wystąpić u osób w każdym wieku kaszel stanowi naturalny sposób na usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń z dróg oddechowych, zapewniając jednocześnie ochronę pęcherzykom płucnym przed uszkodzeniem przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Występujący u pacjentów kaszel mokry, zwany również kaszlem produktywnym, kaszlem wilgotnym bądź odrywającym się, może być jednak bardzo uciążliwy, zaburzając między innymi spokojny sen, ponieważ nasila się zwykle w godzinach wieczornych i nocnych. Mogą wiązać się z nim też nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej oraz drapanie w gardle. Ten rodzaj kaszlu, w przeciwieństwie do kaszlu suchego, nie jest gwałtowny. Do najczęstszych przyczyn mokrego kaszlu zalicza się:
- infekcje dróg oddechowych,
- zapalenie zatok lub oskrzeli,
- mukowiscydozę,
- zapalenie płuc,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Jeśli z mokrym kaszlem związany jest nieprzyjemny zapach z ust, może to świadczyć o zakażeniu bakteriami beztlenowymi. Najczęściej spotykane towarzyszące objawy mokrego kaszlu to obecność wydzieliny z nosa, gardła oraz oskrzeli, poza tym u części osób pojawić się mogą dodatkowe objawy, do których zalicza się duszności oraz uczucie drapania w gardle, a także ból w klatce piersiowej.
Na kaszel mokry sprawdzić się mogą domowe sposoby. Pamiętać należy przede wszystkim o odpowiednim nawilżeniu pomieszczeń, w których przebywa osoba chora – optymalna wilgotność w pomieszczeniu to wilgotność na poziomie od 40 do 60%. Pomóc może również syrop z cebuli oraz syrop na mokry kaszel z pędów sosny. W walce z mokrym kaszlem skuteczne mogą okazać się też zioła, do których zalicza się między innymi czarny bez, lipę, tymianek oraz dziewannę. Na mokry kaszel sprawdzić się mogą też inhalacje z wykorzystaniem soli hipertonicznej, inaczej chlorku sodu o stężeniu 3%. Pomóc mogą poza tym olejki eteryczne, w tym olejek eukaliptusowy, sosnowy oraz tymiankowy.
Co warto stosować na kaszel mokry?
Kaszel towarzyszący przeziębieniu i grypie jest bardzo uciążliwy. Męczący kaszel w nocy sprawia, że chory nie może spać, a tym samym regenerować sił, co mogłoby przyspieszyć jego powrót do zdrowia. Kaszel mokry w przeciwieństwie do kaszlu suchego nie ma charakteru napadowego. Pacjenci cierpiący na ataki kaszlu powinni sięgnąć po preparaty wykrztuśne, których skład zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej oraz ułatwia jej odkrztuszanie. Leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych mają postać syropów, pastylek musujących, tabletek, a także saszetek do przygotowania ciepłego napoju. W przeziębieniu i grypie, a także w zapaleniu oskrzeli warto stosować preparaty wykrztuśne, które pomagają zarówno w tzw. kaszlu mokrym (rozrzedzanie wydzieliny), jak i suchym (zapobieganie napadom męczącego kaszlu). Leków wykrztuśnych nie powinno się przyjmować przed snem, gdyż odkrztuszanie wydzieliny jest utrudnione podczas snu. Sprawdzić się mogą również leki pochodzenia roślinnego.
Dobry lek na odkrztuszanie
Proces odkrztuszania flegmy można dodatkowo wspomagać poprzez stosowanie leków, które mają za zadanie rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych pacjenta wydzieliny. W aptece znaleźć można zarówno musujące tabletki na kaszel mokry, jak i niejeden syrop na kaszel mokry. Syropy polecane są w szczególności dzieciom, ponieważ w takiej formie jest im znacznie łatwiej przyjąć lek. Mają zwykle atrakcyjne smaki, dzięki czemu dzieci chętniej je przyjmują. Syropy na kaszel zwiększają częstotliwość ruchu rzęsek nabłonka dróg oddechowych, poza tym pobudzają produkcję płynu surowiczego, co powoduje rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwia pacjentowi odkrztuszanie. Dostępne na rynku wyroby medyczne oraz leki na mokry kaszel należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce.
Niektóre syropy na mokry kaszel mogą mieć również przeciwwskazania – nie powinni ich przyjmować pacjenci, u których stwierdzono uczulenie na którykolwiek ze składników produktu. Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów na mokry kaszel należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ zawarte w niektórych lekach substancje mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Preparaty na kaszel mokry powinny być stosowane na około 3 godziny przed snem, ponieważ w przeciwnym wypadku ich działanie może zakłócić pacjentowi sen.