Charakterystyka wszy – jakie preparaty na wszy warto stosować?
Wszy to bezskrzydłe pasożyty, które żerują na ciele człowieka. Dzieli się je na głowowe, łonowe oraz odzieżowe. Pasożyty te osiągają rozmiary 2-3 milimetrów. Ich larwy mają barwę biało-brązową lub biało-szarą, poza tym kształtem przypominają główkę szpilki. Samice wszy składają jaja zwane gnidami, które przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu około 1,5 tygodnia z jaj wylęgają się larwy, które następnie przekształcają się w dorosłe formy. Ich ciało pokrywa skórzasty pancerz. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Pasożyty te mogą przeżyć bez pożywienia do 48 godzin. Wszy bardzo szybko się rozmnażają i przemieszczają.
Wszy odpowiedzialne są za rozwój wszawicy – choroby pasożytniczej. Do najczęstszych objawów wszawicy głowowej zalicza się:
- świąd skórny,
- obecność swędzących grudek zapalnych w miejscu ukłucia,
- zaczerwienienie skóry głowy,
- obecność ropno-surowiczej wydzieliny we włosach,
- nadżerki pokryte strupami powstające w wyniku drapania.
Wszy spotkać można najczęściej we włosach, za uszami, w okolicy potylicznej, ciemieniowej oraz skroniowej. Pasożyty te atakują każdego typu włosy – bez względu na ich kolor czy gęstość. W przypadku wszy łonowej objawy wiążą się przede wszystkim z uporczywym swędzeniem skóry w okolicach intymnych.
Wszy przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Na wszy narażone są zwłaszcza dzieci i młodzież w wieku od 3 do 15 lat. Z obecnością wszy wiązać się może też nieodpowiednia higiena osobista lub jej całkowity brak, jednak pasożyty te pojawiają się również u osób dbających o higienę, gdyż łatwo się przenoszą. Przenoszone są najczęściej przez dzieci i młodzież szkolną, poza tym zarazić się można nimi w dużych skupiskach ludzkich, przez bezpośredni kontakt fizyczny. Wszawicą można zarazić się np. przez wspólne używanie czapek, szalików lub szczotek. Kiedyś głównym sposobem walki z wszawicą było golenie skóry głowy – dziś tak radykalne działania nie są zwykle potrzebne. W aptekach dostępne są różnego rodzaju szampony przeciw wszom, których stosowanie pozwoli szybko, skutecznie i bez dyskomfortu wyeliminować te dokuczliwe pasożyty. Oprócz szamponu na wszy na rynku dostępny jest też płyn na wszy, który również może okazać się pomocny przy zwalczaniu tego rodzaju pasożytów.
Preparat na wszy – apteka
Na problemy z wszami polecamy szampon na wszy i gnidy, który może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci. Wskazaniem do stosowania szamponu na wszy jest leczenie wszawicy głowowej. Zawarte w tego rodzaju preparatach na wszy składniki aktywne porażają najczęściej układ nerwowy pasożytów, co prowadzi do ich śmierci. Stosowanie preparatów na wszy przyczynia się też do odcięcia pasożytom dostępu do powietrza, przez co duszą się i w niedługim czasie giną. W przypadku dzieci sprawdzić mogą się specjalne, delikatne szampony na wszy dla dzieci. Taki środek na wszy nie tylko eliminuje wszy, ale też działa pielęgnująco na włosy, dzięki czemu wyczesywanie martwych pasożytów nie jest bolesne. Oprócz szamponów polecamy też płyn na wszy, którego najważniejszym zadaniem jest zablokowanie dostępu powietrza wszom, co prowadzi do ich stopniowego obumierania.
Warto mieć na uwadze, że preparaty na wszy nie powinny być stosowane przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów przeciw wszom jest uczulenie na jakikolwiek ze składników leku, poza tym przeciwwskazania obejmują również otwarte rany i stany zapalne skóry głowy. Stosowanie preparatów na wszy i gnidy może też wywoływać u niektórych osób skutki uboczne, do których zalicza się np. podrażnienia skóry.