Problemy skórne? Postaw na skuteczny lek przeciwwirusowy bez recepty!
Schorzenia skórne mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych dolegliwości skórnych zalicza się:
- choroby bakteryjne, w tym między innymi czyrak, różę oraz liszajec zakaźny;
- różnego rodzaju stany zapalne;
- reakcje alergiczne;
- choroby wirusowe, a wśród nich półpasiec, brodawki wirusowe oraz opryszczkę;
- trądzik i różnego rodzaju zmiany hormonalne;
- choroby grzybicze, do których zalicza się grzybice stóp, paznokci, pachwin oraz owłosionej skóry głowy;
- atopowe zapalenie skóry;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- pokrzywkę;
- wyprysk kontaktowy;
- choroby zakaźne.
Do najczęstszych objawów schorzeń skórnych zalicza się obecność wykwitów, których wygląd może być różny w zależności od jednostki chorobowej odpowiedzialnej za powstałe zmiany. Pojawiające się na skórze wykwity mogą przyjmować formę plamek, grudek, pęcherzyków, krostek oraz bąbli. U części pacjentów pojawiać się mogą też owrzodzenia i strupy, poza tym może dojść do pęknięcia skóry. Problemom skórnym wywołanym chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi może towarzyszyć też ból, pieczenie oraz świąd.
Problemy skórne najczęściej wiążą się z chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi, a także powodują je stany zapalne. W przypadku większości problemów ze skórą warto sięgnąć po preparaty zawierające substancje przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe lub przeciwzapalne – w zależności od schorzenia. W przypadku ran, skaleczeń, a także ukąszeń owadów warto postawić na maści i kremy przeciwbakteryjne, które uniemożliwią rozwój zakażenia i wpłyną na szybsze gojenie się skóry. W problemach skórnych, takich jak opryszczka, warto sięgnąć po preparaty przeciwwirusowe, które zapobiegną rozwojowi wirusów w obrębie skóry. Polecamy maści, kremy, zasypki i preparaty przeciwzapalne działające odkażająco, które jednocześnie łagodzą problemy skórne i przyspieszają gojenie się tkanek. Stosując lek przeciwwirusowy lub leki przeciwzapalne czy też leki przeciwbakteryjne, należy pamiętać o przestrzeganiu treści ulotki dołączonej do opakowania lub postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak działają leki (antywirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne)?
Dostępne w aptekach preparaty mogą działać na wiele sposobów, zależnie od składników czynnych, które zawierają. Część maści działa wyłącznie w obrębie naskórka, a inne wnikają również w głębsze rejony skóry. Do takich środków zalicza się między innymi leki przeciwbakteryjne. Niektóre z dostępnych preparatów zawierają neomycynę, bacytracynę czy polimyksynę B, a także nitrofural. W przypadku infekcji wirusowych skuteczne mogą okazać się odpowiednio dobrane maści i kremy przeciwwirusowe. Decydując się na miejscowy lek przeciwwirusowy bez recepty dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na jego substancję czynną oraz rekomendowaną dawkę. W tych lekach najczęściej można znaleźć acyklowir. Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, często stawia się natomiast na stosowane miejscowo preparaty z hydrokortyzonem, który działa nie tylko przeciwzapalnie, ale też przeciwalergicznie, a przy tym redukuje obrzęki i łagodzi świąd.
Inne preparaty na dolegliwości skórne – medykamenty na bazie składników pochodzenia naturalnego oraz preparaty witaminowe
Na ogólne dolegliwości skórne, do których zalicza się między innymi podrażnioną skórę, zaczerwienienie oraz świąd, a także nadmierne rogowacenie naskórka, warto stosować produkty, które przyniosą ulgę zmienionej chorobowo skórze. W składzie maści i kremów na problemy skórne bardzo często znajdują się witaminy, wśród których najważniejszą rolę odgrywa witamina A, E oraz F. Witaminy te uczestniczą w procesach odbudowy naskórka, poza tym doskonale sprawdzą się w przypadku pojawiających się podrażnień na skórze. W tym celu skuteczny może okazać się też propolis czy miód manuka.
Na problemy skórne skuteczne okażą się też preparaty ziołowe. Zalicza się do nich między innymi rumianek pospolity oraz krwawnik pospolity. Na stany zapalne sprawdzą się korzenie prawoślazu, a także babka lancetowata, podbiał, kozieradka oraz len. Na zmiany skórne w obrębie twarzy mogą pomóc takie rośliny jak jasnota biała, łopian, pokrzywa oraz fiołek trójbarwny. W przypadku rozwoju wyprysków skórnych polecane są też odwary z liści orzecha włoskiego, kory dębu oraz kłącze pięciornika. Na zmiany dermatologiczne polecany jest też nagietek lekarski.