Lek Apap 500mg w postaci tabletek powlekanych jest produktem z paracetamolem, który posiada działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat.
Na co jest Apap 500 mg? Wskazaniem do stosowania leku Apap 500 mg jest gorączka oraz dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Lek może być stosowany przy bólach głowy, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości bólowych mięśni i zębów, a także w przypadku nerwobólów oraz bólów menstruacyjnych. Wskazaniem do stosowania leku jest również wspomniana gorączka, w tym gorączka towarzysząca grypie lub przeziębieniu.
W opakowaniu znajduje się 100 tabletek powlekanych Apap 500mg. W skład każdej tabletki powlekanej wchodzi 500 mg paracetamolu oraz składniki pomocnicze. Zanim pacjent zacznie stosować lek Apap 500mg powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do jego opakowania. Lek Apap 500mg należy stosować według wskazań zawartych w ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zazwyczaj wskazane dawkowanie Apap 500mg przez pacjentów dorosłych to 1-2 tabletki przyjmowane w częstotliwości 3-4 razy na dobę – jednocześnie należy pilnować, aby nie przyjmować dawki leku większej niż 8 tabletek. Jeśli natomiast lek będzie stosowany przez młodzież w wieku powyżej 12 lat, zaleca się przyjmowanie 1 tabletki w częstotliwości 3-4 razy dziennie. Między kolejnymi dawkami Apap 500mg należy zachować minimum 4-godzinny odstęp. Jeśli gorączka będzie się u pacjenta utrzymywać dłużej niż 3 dni lub pacjent będzie zmagać się z bólem dłużej niż 10 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Lek Apap 500mg może mieć działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą się one pojawić. Rzadko lek powoduje reakcje nadwrażliwości i pokrzywkę. Może też przyczyniać się do wystąpienia wysypki oraz wywoływać rumień. Rzadkie skutki uboczne Apap 500mg obejmują też nudności i wymioty, a także zaburzenia trawienia. Pozostałe skutki uboczne podano w ulotce.
Lek Apap 500mg posiada przeciwwskazania, więc nie wszyscy pacjenci mogą go używać. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na paracetamol lub choć jeden ze składników pomocniczych produktu leczniczego. Tabletki Apap 500mg nie powinny być stosowane przez młodzież w wieku poniżej 12 lat. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Produkt leczniczy nie powinien być również stosowany w przypadku wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej bądź w przypadku niedoboru reduktazy methemoglobinowej.
Skład
1 tabletka powlekana zawiera: substancję czynną: paracetamol 500 mg; substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Działanie
APAP jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera jako substancję czynną paracetamol. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Wskazaniem do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia: głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne. Gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Przeciwskazanie
Nie należy przyjmować leku jeśli -wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek składnik leku, -występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek, -stosowane są inhibitory MAO oraz w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu, -występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej, -u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Zachować szczególną ostrożność stosując APAP -U osób z niewydolnością wątroby lub nerek oraz astmą oskrzelową. -Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Ciąża Przed przyjęciem leku należy poradzić się lekarza. Karmienie piersią Przed przyjęciem leku należy poradzić się lekarza. Stosowanie innych leków: Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji), oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania oraz z zydowudyną (lek przecwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV). W przy-padku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny i izoniazydu (leki stosowane w le-czeniu gruźlicy), leków przeciwpadaczkowych, barbituranów (leki o działaniu uspokajającym i nasennym), diflunisalu (lek przeciwbólowy), sulfin-pirazonu (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej lub innych leków endukujących enzymy mikrosomowe wątroby przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonym na opakowaniu.
Stosowanie
Zazwyczaj stosowana dawka leku to: dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby). Dzieci powyżej 12 lat: 1 tabletka 3 do 4 razy na dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat (ograniczenie wynika z postaci leku). Należy zasięgnąć opinii lekarza jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 10 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.
Uwagi
Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,