Profesjonalne kosmetyki na trądzik różowaty
Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, na którą szczególnie narażone są osoby z cerą bardzo jasną i naczynkową. Choroba może mieć wiele przyczyn. Na rozwój trądziku różowatego mogą wpływać m.in. czynniki hormonalne, środowiskowe, psychogenne i infekcyjne. Do najczęstszych przyczyn trądziku różowatego zalicza się:
- nadmierną ekspozycję na słońce,
- palenie papierosów,
- gwałtowne zmiany temperatur,
- spożywanie alkoholu,
- stosowanie niektórych kosmetyków,
- zbyt częste przebywanie na mrozie,
- przyjmowanie zbyt dużych dawek witamin z grupy B,
- stosowanie niektórych leków, w tym glikokortykosteroidów oraz statyn,
- jedzenie ciężkostrawnych potraw,
- korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą.
Jej Objawy choroby to przede wszystkim to pojawianie się na twarzy zaczerwienionych plamek, „pajączków” oraz krost i grudek. Najważniejszym objawem choroby jest charakterystyczny rumień.
Czy da się wygrać z tym problemem? Wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej pojawia się na tyle często, że z roku na rok powstaje coraz więcej skutecznych środków łagodzących skutki trądziku różowatego. Odpowiednia pielęgnacja skóry może pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby. W przypadku rozwoju schorzenia warto postawić na odpowiednio dobrane do potrzeb kosmetyki na trądzik różowaty. Chorym zaleca się przede wszystkim kosmetyki przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia, które nie zatykają porów i nie zawierają substancji zapachowych lub alkoholu. Mogą się sprawdzić zwłaszcza kosmetyki naturalne, które nie mają alkoholu i nie zawierają substancji drażniących, które mogłyby dodatkowo podrażnić cerę.
Wybierając krem na trądzik różowaty, dobrze również zwrócić uwagę na jego składniki kojące i łagodzące. Ważne jest również stosowanie kremu z filtrem. Podstawą pielęgnacji powinny być wymienione wcześniej kremy, ale warto uzupełniać ją również innymi kosmetykami takimi jak kojące żele do mycia twarzy. Dzięki dużej skuteczności efekty pojawią się bardzo szybko.
Dermokosmetyki na trądzik różowaty
By zadbać o prawidłową pielęgnację cery z trądzikiem różowatym, warto pamiętać o kompleksowej pielęgnacji skóry. W aptekach są dostępne różnego typu dermokosmetyki na trądzik różowaty. Decydując się na dermokosmetyki, szczególną uwagę należy zwrócić na ich skład, który powinien być pozbawiony substancji drażniących, zapachowych oraz sztucznych barwników i konserwantów. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki nie podrażnią cery trądzikowej, poza tym nie przyczynią się do zaostrzenia objawów choroby. Bardzo często w składzie dermokosmetyków na trądzik różowaty można znaleźć kwas azelainowy (azelaic acid, AZA) – związek chemiczny zaliczany do nasyconych kwasów dikarboksylowych, który wykazuje działanie przeciwzapalne i działa antyutleniająco. W przypadku problemów skórnych rozwiązaniem może okazać się m.in. żel do mycia twarzy na trądzik różowaty, który powinien zawierać składniki naturalne. Żel może pozwolić zahamować rozwój choroby lub zredukować uciążliwość jej objawów. Jego stosowanie ma delikatnie oczyszczać skórę z zalegających na niej zanieczyszczeń i jednocześnie nie naruszać jej naturalnej bariery ochronnej.
Trądzik różowaty – maść i krem
Na problemy skórne skuteczny może okazać się krem na trądzik różowaty oraz dobrze dobrana maść na trądzik różowaty. Dostępny w aptece krem do cery z trądzikiem różowatym jest stosowany, by zmniejszać zaczerwienienia, które zostały wywołane stanami zapalnymi. Kremy są polecane również ze względu na swoje cenne właściwości przeciwzapalne, poza tym działają przeciwstarzeniowo. Zapewniają również ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Na rynku można znaleźć niejedną maść na trądzik różowaty bez recepty, która może zredukować dokuczliwe objawy, aby była skuteczna, powinna być stosowana regularnie. Przy stosowaniu preparatów na trądzik różowaty należy też pamiętać, by dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i wytycznych producenta.
Oprócz stosowania kosmetyków na trądzik różowaty warto wyeliminować czynniki, które mogą dodatkowo zaostrzać zmiany chorobowe. Należy unikać m.in. mrozu, silnego wiatru oraz gwałtownych zmian temperatury. Warto też wyeliminować stres oraz postawić na picie zielonej herbaty, która zawiera silne przeciwutleniacze. Sprawdzić się mogą również naturalne maseczki, poza tym należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.