Lek Phlebodia w postaci tabletek powlekanych z diosminą jest preparatem dla pacjentów dorosłych. Na co jest Phlebodia? Wskazaniem do stosowania leku są objawy towarzyszące niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych. Lek może być pomocny m.in. w przypadku uczucia ciężkości nóg oraz dolegliwości bólowych i w przypadku innych dolegliwości, które wiążą się z zespołem niespokojnych nóg, zmuszając pacjenta do zmiany pozycji ciała. Lek Phlebodia dodatkowo może być stosowany do objawowego leczenia żylaków odbytu, szczególnie kiedy dojdzie do zaostrzenia dolegliwości.
W opakowaniu znajduje się 30 tabletek Phlebodia. W skład każdej tabletki wchodzi 600 mg diosminy oraz substancje pomocnicze. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Tabletki należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, chyba że lekarz wskaże inaczej. Rekomendowane dawkowanie leku Phlebodia to przy niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych 1 tabletka na dobę, co odpowiada dawce 600 mg diosminy na dobę. Jeśli natomiast lek będzie stosowany do leczenia objawowego żylaków odbytu, zaleca się zażywanie 2–3 tabletek na dobę wraz z posiłkiem, co odpowiada dawce 1200–1800 mg diosminy na dobę.
W czasie stosowania leku u niektórych pacjentów mogą pojawić się działania niepożądane. Phlebodia jest lekiem, który często przyczynia się do dolegliwości bólowych żołądka. Niezbyt częste działania niepożądane leku obejmują wzdęcia oraz biegunkę, a także mdłości i niestrawność. Niezbyt często również lek przyczynia się do powstania obrzęku naczynioruchowego, wysypki, świądu oraz pokrzywki. Do rzadkich działań niepożądanych leku można zaliczyć wymioty. Jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek skutki uboczne Phlebodia powinien skonsultować się z lekarzem. Mowa również o tych środkach ubocznych leku, które nie zostały opisane w ulotce.
Lek Phlebodia ma przeciwwskazania, więc nie wszyscy pacjenci mogą go stosować. Farmaceutyk nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości na jego substancję czynną lub pomocnicze. Nie zaleca się stosowania tabletek Phlebodia przez pacjentki spodziewające się dziecka oraz kobiety karmiące piersią. Lek może być stosowany w okresie zaostrzenia choroby hemoroidalnej, jednak nie zwalnia to pacjenta z leczenia schorzeń odbytu związanych z żylakami – w tym przypadku lek Phlebodia można przyjmować wyłącznie krótkotrwale, a jeśli objawy nie ustąpią szybko, należy wdrożyć leczenie specjalistyczne.
Skład
1 tabletka zawiera 600 mg diosminy (Diosminum).
Działanie
Zmniejszenie objawów niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych (żylaki kończyn
dolnych), uczucia ciężkości nóg, bólów, dolegliwości spowodowanych zespołem niespokojnych nóg
zmuszających do zmiany pozycji ciała.
Krótkotrwałe leczenie objawowe żylaków odbytu w okresie zaostrzeń
dolegliwości.
Przeciwskazanie
Stosowania produktu leczniczego nie zaleca się
w okresie karmienia piersią
Stosowanie
Droga podania: doustna.
Niewydolność krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych: 1 tabletka na dobę
(600 mg/dobę), rano na czczo.
Zaostrzenie dolegliwości żylaków odbytu: 2 do 3 tabletek na dobę
(1200 mg/dobę do 1800 mg/dobę), razem z posiłkiem.