Skład
(1 tabletka):
Rdzeń tabletki zawiera substancję czynną: żelaza (II) glukonian 200 mg (co odpowiada 23,2 mg żelaza) i substancje pomocnicze: skrobię ziemniaczaną, talk, kwas askorbowy, glikol propylenowy, kwas stearynowy.
Otoczka tabletki zawiera: talk, sacharozę, żelatynę, magnezu tlenek, gumę arabską, czerwień koszenilową.
Działanie
Niedobory żelaza mogą poważnie zaburzyć wytwarzanie czerwonych krwinek i oddychanie tkanek, poprzez zmniejszenie ilości białek przenoszących i zużywających tlen (hemoglobina i mioglobina).
Wskazania do stotowania: stany związane z zaburzeniami wchłaniania lub z dietą zawierającą za mało żelaza, zwiększenie zapotrzebowania organizmu (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią), oraz w stanach niedoboru żelaza związane z utratą krwi;
Przeciwskazanie
Leku Ascofer nie należy stosować w przypadku: marskości wątroby, chorób krwi: hemosyderozy, hemochromatozy (marskości barwnikowej cechującej się wzmożonym wchłanianiem oraz nadmiernym odkładaniem się żelaza w narządach wewnętrznych), niedokrwistości hemolitycznej i aplastycznej, chorób rozrostowych oraz przy nadwraźliwości na którykolwiek ze skłądnieków leku.
Stosowanie
Leczniczo – dorośli: zwykle 2 tabletki drażowane trzy razy na dobę w czasie jedzenia lub po posiłku, a w znacznych niedoborach 2 tabletki drażowane 4 razy na dobę,
Leczniczo – dzieci w wieku powyżej lat 3: leczniczo 4 – 6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Zapobiegawczo – dorośli: około 60 mg żelaza (3 tabletki drażowane) na dobę w dawkach po-dzielonych,
Zapobiegawczo – dzieci: 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Uzyskanie pełnego efektu leczniczego wymaga regularnego i długotrwałego stosowania leku.
Uwagi
po stosowaniu preparatu mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo–jelitowe: biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, zgaga, bóle w nadbrzuszu. W takich przypadkach wskazane jest zmniejszenie dawki.