Lek Smecta na biegunkę w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej jest preparatem z diosmektytem (glinokrzemianem), który może być podawany już dzieciom od 2. roku życia. Na co jest Smecta na biegunkę? Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ostrej i przewlekłej biegunki u pacjentów dorosłych oraz u dzieci. Podstawą działania Smecta na biegunkę jest skracanie czasu trwania biegunki oraz redukcja ilości stolców, a dodatkowo działanie leku polega na ochronie śluzówki przewodu pokarmowego. Działanie leku Smecta na biegunkę nie przyczynia się natomiast do hamowania naturalnego pasażu jelitowego, więc szkodliwe drobnoustroje mogą być wydalane z przewodu pokarmowego. Składnik czynny leku nie wchłania się do organizmu, przez co lek nie działa ogólnoustrojowo i można podawać go nawet dzieciom. Funkcją Smecta na biegunkę jest też absorpcja toksyn, bakterii oraz wirusów, co pozwoli na szybkie pozbywanie się ich z organizmu. Dodatkowo lek Smecta na biegunkę wykazuje właściwości mukoprotekcyjne, przez co chroni śluzówkę przewodu pokarmowego.
W opakowaniu znajduje się 10 saszetek leku Smecta na biegunkę. W skład 1 saszetki leku wchodzą 3 g diosmektytu oraz składniki pomocnicze. Zanim pacjent zacznie stosować lek Smecta na biegunkę, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zalecane dawkowanie Smecta na biegunkę u dzieci w wieku powyżej 2 lat to 2 saszetki na dobę, przy czym w początkowej fazie biegunki dawka ta może być podwojona. Jeśli chodzi o podawanie leku pacjentom dorosłym, wykorzystać należy 3 saszetki Smecta na biegunkę na dobę i w tym przypadku również na początku ostrej biegunki możliwe jest podwojenie dawki leku. Dawkowanie w przypadku przewlekłej biegunki czynnościowej u pacjentów jest inne i należy sprawdzić je w ulotce.
Lek Smecta na biegunkę może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą wystąpić. Lek może przyczyniać się do wystąpienia zaparć – ten skutek uboczny występuje u pacjentów często. Niezbyt często natomiast lek powoduje wysypkę, a rzadko powoduje pokrzywkę. Zaobserwowanie u siebie działań niepożądanych leku stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Smecta na biegunkę ma przeciwwskazania, więc nie każdy może z niego korzystać. Preparat jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników. Przeciwwskazane jest też podawanie leku Smecta na biegunkę dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Skład
1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu (glinokrzemian) oraz substancje pomocnicze – glukoza jednowodna, sacha rynian sodu, armat pomarańczowy, aromat waniliowy.
Działanie
Stosowana w leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u dorosłych i dzieci. Zastosowanie skraca czas trwania biegunki, zmniejsza liczbę stolców, chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Nie hamuje naturalnego ruchu jelit, tzw. pasażu jelitowego, w związku z tym nie opóźnia wydalania drobnoustrojów z przewodu pokarmowego. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego cechuje się brakiem działań ogólnoustrojowych i przez co może być stosowana u dzieci. Wykazuje zdolność absorbcji (wiązania) toksyn, wirusów i bakterii, a dzięki temu iż nie hamuje pasażu jelitowego dochodzi do ich szybkiego usuwania z organizmu. Dodatkowo ma działanie mukoprotekcyjne: powleka i chroni warstwę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki temu stanowi mechaniczną barierę.
Przeciwskazanie
Zawiera niektóre cukry: glukozę i sacharozę (składnik aromatów waniliowego i pomarańczowego) Leku nie należy stosować u pacjentów z: nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i (lub) galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy (rzadkie choroby dziedziczne).
Stosowanie
Leczenie ostrej biegunki:
- U dzieci w wieku powyżej 2 lat - 2 saszetki na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 4 saszetek na dobę)
- U dorosłych - zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 6 saszetek na dobę)
Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej:
- U dorosłych - zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę.
Jeśli po upływie 2 do 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się długotrwałego ani częstego stosowania leku Smecta bez konsultacji z lekarzem.
Uwagi
Leczenie powinno trwać 2-3 dni. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, oraz w razie nasilenia się lub nie ustępowania biegunki, należy zwrócić się do lekarza.