Lek Tribiotic maść jest preparatem, w składzie którego znajdują się aż 3 różne antybiotyki mające szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego. W składzie leku znajduje się połączenie bacytracyny, neomycyny i polimyksyny B. Lek może być stosowany w przypadku pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Na co jest Tribiotic maść? Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie rozwojowi zakażeń bakteryjnych przy niewielkich ranach, oparzeniach bądź zadrapaniach. Preparat może być aplikowany miejscowo na skórę i należy stosować go jedynie krótkotrwale.
W opakowaniu znajduje się 10 saszetek, każda po 1 g Tribiotic maść. W skład każdej saszetki leku (1 g) wchodzi 10 mg bacytracyny cynkowej oraz 5 mg neomycyny siarczanu, a oprócz tego 0,833 mg polimyksyny B siarczanu oraz składniki pomocnicze. Lek należy stosować po wcześniejszym zapoznaniu się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Produkt leczniczy przeznaczony jest do miejscowego stosowania na skórę. Rekomendowane dawkowanie Tribiotic maść to aplikacja maści 1-3 razy na dobę. Za każdym razem należy wykorzystać niewielką ilość maści i nakładać ją na zmienione chorobowo obszary skóry, które zostały wcześniej dobrze oczyszczone i osuszone. Jeśli będzie to zasadne, można całość zabezpieczyć ochronnym, jałowym opatrunkiem. Lek Tribiotic maść nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni.
Lek Tribiotic maść może przyczynić się do tego, że u niektórych pacjentów wystąpią działania niepożądane. Preparat leczniczy może przyczynić się do uszkodzenia słuchu, poza tym może przyczynić się do ogólnych objawów nadwrażliwości oraz miejscowych objawów nadwrażliwości. Możliwe skutki uboczne leku Tribiotic maść obejmują świąd i wysypkę, a także podrażnienie, poza tym stosowanie leku może przyczynić się do wystąpienia zakażenia opornymi szczepami bakterii bądź grzybów. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie działania niepożądane leku, powinien skonsultować się z lekarzem.
Lek Tribiotic maść ma przeciwwskazania, więc nie wszyscy mogą z niego korzystać. Lek nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 12 lat, gdyż może przyczyniać się do uszkodzenia słuchu i nerek. Nie należy też stosować leku w ciąży i w czasie karmienia piersią. Lek jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników. Nie należy aplikować go na błony śluzowe oraz na dużą powierzchnię uszkodzonej skóry. Lek nie powinien być też aplikowany do oczu i na głębokie bądź kłute rany, poza tym nie należy aplikować go na ciężkie oparzenia bądź na sączące zmiany skórne.
Skład
Produkt możesz zakupić w maksymalnej ilości 10 szt.
1 g maści zawiera:
substancje czynne: 10 mg bacytracyna cynkowa, 5 mg neomycyny siarczan, 0,833 mg polimyksyny B siarczan,
substancję pomocniczą: wazelina biała.
Działanie
Lek zawiera trzy antybiotyki o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego.
Wskazania
Zapobieganie rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń.
Przeciwskazanie
Nie stosować leku:
-
w nadwrażliwości na bacytracynę cynkową, neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku,
-
na błony śluzowe,
-
na dużą powierzchnię uszkodzonej skóry,
-
na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia,
-
do oczu,
-
na sączące zmiany skórne.
Działania niepożądane:
Lek może uszkadzać słuch, powodować wystąpienie ogólnych objawów nadwrażliwości i miejscowych jak: wysypka, świąd, objawy podrażnienia oraz zakażeń opornymi szczepami bakterii lub grzybów (drożdżaki). Jeśli nasila się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią niewymienione objawy niepożądane, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Stosowanie
Lek należy stosować raz do trzech razy na dobę. Niewielką ilość leku należy nanieść na zmienione chorobowo miejsce na skórze, po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu skóry. W razie konieczności można zastosować ochronny, jałowy opatrunek. Stosować nie dłużej niż 7 dni.
Dzieci: Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na ryzyko uszkadzającego słuch i nerki działania leku.
Uwagi
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.