Kleszcze są pasożytami, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. W czasie tego „posiłku” kleszcze mogą wprowadzić do ciała żywiciela groźne choroby, gdyż część kleszczy jest nosicielami czynników chorobotwórczych (bakterie, pasożyty ...).
Niestety, ilość kleszczy nosicieli w ostatnich latach znacznie wzrosła.
Aby zminimalizować ryzyko zarażenia chorobą, kleszcze muszą zostać usunięte ze skóry najszybciej jak to możliwe, bez urwania hypostomu*, bez ściskania ciała kleszcza, drażnienia go lub zabijania przed wyciągnięciem.
Można ograniczyć ilość ukąszeń przez kleszcze używając chemicznych środków odstraszających, jednak nie chronią one w 100%; wszyscy właściciele zwierząt, turyści, itd. ... powinni mieć pod ręką skuteczny przyrząd do usuwania kleszczy.
Najważniejsze jest, aby nie ściskać kleszcza w trakcie usuwania go. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wydalenia śliny przez kleszcza, co może wywołać choroby i/lub alergie.
Pęsety i inne przyrządy dostępne aktualnie na rynku ściskają ciało kleszcza. Haczyk TICK HOOK opracowany przez lekarza weterynarii, bierze pod uwagę morfologię kleszcza i nie ściska jego odwłoka w trakcie usuwania.
Hyposto kleszcza najeżony jest małymi kolcami, które pozwalają mu na umocowanie w skórze. Kiedy kleszcza ciągniemy, kolce kotwiczą się i blokują „główkę” kleszcza w skórze. Ciągnięcie może więc spowodować urwanie owej „główki”, która w całości lub w części pozostaje w skórze. Może to wywołać bolesny stan zapalny lub infekcję.
Kiedy wykonujemy ruch obrotowy, kolce hypostomu „składają się” wokół osi obrotu, a kleszcz z łatwością wysuwa się ze skóry, bez ciągnięcia, a więc eliminując niemal całkowicie ryzyko urwania „główki”. Haczyk TICK HOOK usuwa kleszcze ruchem obrotowym, a nie poprzez wyciąganie ich; ponadto, dzięki swojemu kształtowi i wielkości, bardzo łatwo się go używa.
Jak stosować:
1. Dobrać haczyk w zależności od wielkości kleszcza.
2. Wsunąć go od strony bocznej kleszcza.
3. Lekko unieść haczyk i PRZEKRĘCIĆ aż kleszcz
się wysunie (1 – 3 obroty).