Skład
1 kapsułka zawiera:
substancje czynne:
Silybi mariani fructus extractum siccum (20-34:1) ekstrahent - mentol 90%, substancja pomocnicza - benzoesan sodu (<0,2%) 214 mg
Tiaminium hydrochloridum 10 mg
Riboflavinum 4 mg
Vitaminum B6 10 mg
Vitaminum PP 10 mg
Calcii pantothenas 4 mg
Substancje pomocnicze: mieszanina laktozy jednowodnej, powidonu i krospowidonu.
Skład kapsułki: indygotyna, żółcień chinolinowa, tytanu dwutlenek, żelatyna wołowa.
Działanie
Działanie ochronne na wątrobę koncentratu sylimaryny tłumaczy się stabilizowaniem błon komórek wątrobowych, chroniących przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Witaminy z grupy B zawarte w preparacie uzupełniają niedobory tych witamin występujące w chorobach wątroby.
Wskazania
Sylivit 150 stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.
Stosowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 razy dziennie po 1 kapsułce po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Okres stosowania leku należy skonsultować z lekarzem. Trwa on od okresu około 4-tygodniowego do kuracji około 6-miesięcznej z przerwami. Lek jest skuteczny w przypadku systematycznego stosowania. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Uwagi
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (pojawienie się żółtego odcienia skóry lub zażółcenia białkówki gałki ocznej), należy się zgłosić do lekarza. Jeśli inne objawy nasilą się lub nie ustąpią w okresie 2 tygodni, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić kontynuowanie terapii. Przy upośledzonej filtracji wynikającej z niewydolności nerek, może dojść do hiperwitaminozy B. Witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu, co nie jest objawem niepokojącym, gdyż barwa ta pochodzi od wodnego roztworu tej witaminy.
Ciąża:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Przed zastosowaniem leku u kobiet ciężarnych należy zasięgnąć porady lekarza.
Karmienie piersią:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania u kobiet w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku u kobiet karmiących należy zasięgnąć porady lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Stosowanie preparatu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.
Stosowanie innych leków:
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Witamina B1 nasila działanie leków zwiotczających mięśnie. Efekt działania witaminy B2 zmniejszają leki antydepresyjne, probenecid, pochodne fenotiazyny i hormonalne środki antykoncepcyjne. Probenecid zmniejsza wydalanie ryboflawiny. Kwas pantotenowy i witamina B6 znosi działanie lewodopy. Przy stosowaniu chloramfenikolu, cykloseryny, hydralazyny, leków immunosupresyjnych, izoniazydu wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B6. Alkohol i tytoń obniżają wchłanianie witamin z grupy B. Witamina PP nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.