Skład
1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu (glinokrzemian) oraz substancje pomocnicze – glukoza jednowodna, sacha rynian sodu, armat pomarańczowy, aromat waniliowy.
Działanie
Stosowana w leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u dorosłych i dzieci. Zastosowanie skraca czas trwania biegunki, zmniejsza liczbę stolców, chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Nie hamuje naturalnego ruchu jelit, tzw. pasażu jelitowego, w związku z tym nie opóźnia wydalania drobnoustrojów z przewodu pokarmowego. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego cechuje się brakiem działań ogólnoustrojowych i przez co może być stosowana u dzieci. Wykazuje zdolność absorbcji (wiązania) toksyn, wirusów i bakterii, a dzięki temu iż nie hamuje pasażu jelitowego dochodzi do ich szybkiego usuwania z organizmu. Dodatkowo ma działanie mukoprotekcyjne: powleka i chroni warstwę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki temu stanowi mechaniczną barierę.
Przeciwskazanie
Zawiera niektóre cukry: glukozę i sacharozę (składnik aromatów waniliowego i pomarańczowego) Leku nie należy stosować u pacjentów z: nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i (lub) galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy (rzadkie choroby dziedziczne).
Stosowanie
Leczenie ostrej biegunki:
- U dzieci w wieku powyżej 2 lat - 2 saszetki na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 4 saszetek na dobę)
- U dorosłych - zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 6 saszetek na dobę)
Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej:
- U dorosłych - zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę.
Jeśli po upływie 2 do 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się długotrwałego ani częstego stosowania leku Smecta bez konsultacji z lekarzem.
Uwagi
Leczenie powinno trwać 2-3 dni. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, oraz w razie nasilenia się lub nie ustępowania biegunki, należy zwrócić się do lekarza.