Lek NiQuitin Mini 4 mg w postaci tabletek do ssania jest produktem z nikotyną, który stanowi bezpieczniejszy czasowy zamiennik papierosa, dostarczając do organizmu nikotynę, jednocześnie bez substancji smolistych, tlenku węgla i innych trucizn zawartych w papierosach. Na co jest NiQuitin Mini 4 mg? Wskazaniem do stosowania leku jest łagodzenie objawów pojawiających się po odstawieniu papierosów przez osoby uzależnione od palenia tytoniu. Lek może pomagać w walce z nałogiem, ułatwiając wytrwanie w postanowieniu rzucenia palenia. Nikotyna zawarta w tabletkach do ssania NiQuitin Mini 4 mg częściowo zastępuje pacjentowi tę nikotynę, która zawarta jest w papierosach, tym samym redukując złe samopoczucie oraz rozdrażnienie, które towarzyszą rzucaniu palenia. Poprzez redukcję dokuczliwych objawów towarzyszących głodowi nikotynowemu, lek zmniejsza ochotę na zapalenie papierosa, tym samym ułatwiając wytrwanie w postanowieniu.
W opakowaniu znajduje się 20 tabletek do ssania NiQuitin Mini 4 mg. W skład każdej tabletki wchodzą 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem) oraz składniki pomocnicze. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wyda innych wskazań, należy przestrzegać dawkowania NiQuitin Mini 4 mg opisanego w ulotce. Zazwyczaj na początku terapii zaleca się dawkę 8-12 tabletek do ssania na dobę. Tabletki należy ssać w momencie pojawienia się chęci sięgnięcia po papierosa. Gdy upłynie nie więcej niż 6 tygodni, należy powoli zmniejszać ilość stosowanych tabletek do ssania. Leczenie powinno trwać aż do czasu, gdy pacjent będzie już stosować 1-2 tabletki na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 15 tabletek NiQuitin Mini 4 mg na dobę. Tabletki nie powinny być żute czy połykane w całości – należy powoli ssać je, przemieszczając co jakiś czas z jednej strony jamy ustnej na drugą.
W czasie stosowania NiQuitin Mini 4 mg mogą wystąpić działania niepożądane. Bardzo często lek powoduje lekkie podrażnienie języka bądź ust, a także nudności. Często lek powoduje ból gardła, niestrawność i czkawkę, a także wzdęcia z oddawaniem gazów. Pozostałe możliwe skutki uboczne leku NiQuitin Mini 4 mg opisano w jego ulotce.
Lek NiQuitin Mini 4 mg ma przeciwwskazania, więc nie wszyscy pacjenci powinni z niego korzystać. Lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów nadwrażliwych na nikotynę bądź jakikolwiek ze składników pomocniczych leku. Nie należy również podawać go dzieciom w wieku poniżej 12 lat oraz pacjentom niepalącym.
Działanie
Łagodzenie objawów abstynencyjnych po odstawieniu nikotyny, związanych z odzwyczajaniem się od palenia tytoniu. Tabletkę należy pozostawić w ustach do rozpuszczenia, przemieszczając ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, nie należy połykać w całości ani żuć. Tabletki 4 mg powinny stosować osoby palące ponad 20 papierosów na dobę, tabletki 1,5 mg osoby palące nie więcej niż 20 papierosów na dobę. Stosować 1 tabl. w razie odczucia potrzeby zapalenia papierosa, zwykle 8–12 tabl./d; maks. 15 tabl./d przez 6 tyg., następnie 1 tabl. co 2–4 h przez 3 tyg., następnie stopniowo zmniejszać liczbę przyjętych tabletek, przerywając leczenie, gdy liczba przyjmowanych tabletek zmniejszy się do 1–2/d. Po zakończeniu leczenia tabletki można przyjmować w przypadku wystąpienia silnej ochoty na zapalenie papierosa.
Przeciwskazanie
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci i młodzieży do 12. rż. oraz osób niepalących.
Stosowanie
Doustnie. 1 tabletkę należy umieścić w jamie ustnej, od czasu do czasu przemieszczając ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, dopóki całkowicie się nie rozpuści (około 10 minut). Tabletek nie należy żuć ani połykać w całości. Nie stosować więcej niż 15 tabletek na dobę. Tabletki 4 mg powinny stosować osoby palące ponad 20 papierosów na dobę, tabletki 1,5 mg osoby palące nie więcej niż 20 papierosów na dobę. Uwaga! Jeżeli odczuwa się potrzeb stosowania leku dłużej niż 9 miesięcy, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Uwagi
Mogą wystąpić: zaburzenia snu, nerwowość, bóle i zawroty głowy, uczucie dyskomfortu, drżenia, wzmożony apetyt, zaburzenia krzepliwości krwi i krwawienia (z dziąseł, z nosa), duszność, zapalenie gardła, kaszel, astma, infekcje górnych dróg oddechowych, zatkanie nosa, zaparcia, wzmożona potliwość, ból stawów i/lub mięśni, objawy grypopodobne, osłabienie, nudności, wymioty, czkawka, zgaga, owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia, niestrawność, wrzód trawienny, refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie przełyku, suchość w jamie ustnej, ból zębów, ból szczęki, rumień, pokrzywka, kołatania serca, przyspieszona czynność serca. Część objawów może być spowodowana zaprzestaniem palenia.