Usta to jeden z atrybutów piękna i zdrowia. Aby były zdrowe, gładkie i jędrne, należy o nie dbać tak samo jako skórę twarzy i ciała, szczególnie teraz, gdy narażone są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (wiatr, częste zmiany temperatur), które z kolei mogą prowadzić do zapalenia kątów ust, czyli zajadów.
Naskórek, który pokrywa nasze usta, jest niezwykle cienki i delikatny, nie ma w nim gruczołów potowych, są tylko nieliczne gruczoły łojowe, które zapewniają odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie powierzchni ust, co więcej, nie ma także melaniny, która zapewnia naszej skórze ochronę przed promieniowaniem UV.
Śnieg, mróz, zimny wiatr – to wszystko sprawia, że wargi stają się spierzchnięte i suche, co pociąga za sobą utratę objętości i jędrności. W miarę nasilania się tego procesu usta stają się słabe i podatne na uszkodzenia, a ich bariera ochronna staje się nieskuteczna.
Jednym z najczęściej występujących schorzeń w okolicach ust jest zapalenie kątów ust zwane zajadami. Objawia się ono zaczerwienieniem, pęknięciami i tworzeniem się nadżerek, które swędzą, bolą i mogą krwawić. Zmiany te najczęściej są wywoływane przez grzyby (z rodzaju Candida albicans) i bakterie (paciorkowce i gronkowce), choć mogą mieć także podłoże alergiczne. Stan zapalny może pojawiać się tylko z jednej strony lub naraz po obu stronach ust.
DO CZYNNIKÓW SPRZYJAJĄCYCH POJAWIANIU SIĘ ZAJADÓW NALEŻĄ:
– niedobory witamin z grupy B (głównie B2), żelaza, kwasu foliowego,
– zaburzenia trawienia,
– obniżenie odporności,
– nawykowe oblizywanie warg,
– szerokie otwieranie ust (np. podczas zabiegów w gabinecie stomatologicznym).
Często w takich przypadkach leczenie nie jest konieczne i ogranicza się je do zmiany diety na bogatą w witaminy z grupy B i żelazo. W razie konieczności przyjmuje się preparaty zawierające te składniki oraz profilaktycznie stosuje się miejscowo odpowiednie preparaty pielęgnacyjne zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów, najlepiej o szerokim spektrum działania (np. pomadki do stosowania miejscowego zawierające w swoim składzie chlorchinaldoliklotrimazol).
Aby nasze usta były zdrowe, zaleca się regularne nawilżanie i natłuszczanie powierzchni ust, a w szczególności okolic kątów, gdyż skóra odpowiednio nawilżona jest mniej podatna na urazy, tym samym infekcje grzybicze lub bakteryjne.