Zima to trudny czas dla naszych oczu – szybko robi się ciemno, brakuje naturalnego światła. Większość czasu spędzamy w sztucznie oświetlonych, dusznych i przegrzanych pomieszczeniach. Wytężamy wzrok, pracując przy komputerze, czytając czy oglądając telewizję. Nasze oczy zaczynają się buntować, co objawia się szczypaniem, przekrwieniem i pieczeniem.
Nasz wzrok podporządkowany jest prawom natury. A one pokazują, że kiedy robi się ciemno, powinniśmy iść spać, a nie polować, walczyć czy bawić się. Tak robi większość ssaków, którymi są również ludzie. Nasze pokolenie nie może sobie na to pozwolić – przeciążamy więc nasze oczy do granic możliwości, zmuszając je do pracy w nieodpowiednich warunkach. Krótkie zimowe dni to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o nasz wzrok.
Należy pamiętać, aby w pomieszczeniach, w których mieszkamy i pracujemy, zapewnić sobie dobre oświetlenie przypominające swoim natężeniem i kolorem światło naturalne.
Oczy zostały stworzone, aby patrzeć w dal, wypatrywać, śledzić z dużej odległości. Tymczasem my skupiamy swoją uwagę na patrzeniu z bliska. Wymaga to od oka dodatkowej pracy i męczącej pozycji. Należy pamiętać, aby podczas pracy wymagającej patrzenia z bliska dać oczom chwilę wytchnienia i co jakiś czas spojrzeć w dal – najlepiej na ładny widok za oknem.
Patrzenie z bliska powoduje rzadsze mruganie, co zmniejsza ilość płynu łzowego, który zabezpiecza nasze oczy przed wysychaniem. Stąd coraz częściej spotykany zespół suchego oka u coraz młodszych pacjentów. To właśnie młodzi ludzie spędzają najwięcej czasu przed ekranami komputerów czy tabletów.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek zmiany w widzeniu, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza okulistę. Ważne jest, aby jeśli to konieczne, wspomagać oczy odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Soczewki są wygodne i nie ma problemu z wyborem twarzowej oprawki. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu i zachowaniu zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania.
Częste i poważne choroby oczu to zespół suchego oka, AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, infekcje bakteryjne czy wirusowe. Te ostatnie mogą być konsekwencją suchości oka, która osłabia barierę ochronną na powierzchni gałki ocznej. Objawy suchego oka trudno przeoczyć. Są to: pieczenie, łzawienie, uczucie ciała obcego pod powiekami, uczucie piasku w oku, okresowe przymglenie widzenia. Przyczyną tego stanu może być także niedobór witaminy A, stosowanie niektórych leków.
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, to domena ludzi starszych. Większość zachorowań pojawia się po 50 roku życia. Kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni. Do czynników ryzyka należy również niezdrowy tryb życia – czyli praca przy sztucznym oświetleniu, brak odpowiednich okularów, dieta uboga w antyoksydanty. Objawem jest pogorszenie widzenia, widzenie linii prostych krzywymi, zaciemnienie środka oglądanego obrazu.
Ważne jest, aby zapobiegać tym dolegliwościom i jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Nie unikajmy więc kontrolnych wizyt u okulisty, w razie potrzeby nośmy okulary i pomagajmy naszym oczom z zewnątrz, stosując odpowiednie krople i suplementy wspomagające narząd wzroku. Krople nawilżające wskazane są praktycznie dla każdego. Są to tzw sztuczne łzy, które zawierają w swoim składzie wodę i substancję mającą za zadanie jej związanie i utrzymanie na powierzchni oka. Na rynku znajdziemy krople z dodatkiem pochodnych celulozy, hialuronianu sodu czy modyfikowanych polimerów. Preparaty nawilżające powinno się stosować 2-3 razy dziennie, a w szczególnych przypadkach nawet co dwie godziny. Ważne jest też prawidłowe stosowanie kropli do oczu. Oto kilka zasad:
1. Przed aplikacją kropli zawsze należy umyć ręce.
2. Nie stosować kropli po upływie daty ważności.
3. Zwrócić uwagę, jak długo można stosować krople po otwarciu. Lek do oczu musi być jałowy, a tę właściwość zachowuje tylko przez jakiś czas. Na opakowaniu znajdziemy stosowną informację. Warto zapisać datę otwarcia na kartoniku.
4. Kropli z tego samego opakowania nie powinno stosować kilka osób.
5. Krople na suchość oka aplikujmy zawsze przed snem. W nocy o ko odpoczywa i regeneruje się.
6. Nie stosujmy kilku leków do oczu równocześnie. Pomiędzy aplikacjami powinno upłynąć około 10 minut.
7. Jeśli stosujemy inne leki do oczu, np. przeciwzapalne , przeciwjaskrowe, itd., należy stosować je jako pierwsze. Preparat na suchość oka zawsze aplikujemy jako ostatni.
Pamiętajmy, że preparaty doustne wspomagające wzrok nie są zarezerwowane dla osób starszych. Stosując preparaty z luteiną i zeaksantyną, na pewno będziemy widzieć lepiej i zaczniemy szybko zapobiegać niebezpiecznym schorzeniom. Te substancje to karotenoidy, czyli naturalne barwniki pochłaniające światło, które pełnią funkcję filtra. Unieczynniają wolne rodniki i tym samym chronią plamkę żółtą przed działaniem stresu antyoksydacyjnego. Organizm człowieka nie wytwarza tych związków, dlatego należy je dostarczać z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Spore dawki antyoksydantów znajdziemy w szpinaku, brokułach, sałacie, morelach, jagodach czy borówkach. Zimą jemy ich mniej, a nasze oczy potrzebują ich w większym stopniu właśnie w tym czasie. Nie unikajmy więc suplementów dostępnych w aptece.