Spędzasz dużo czasu przed komputerem, po pracy prowadzisz samochód, a weekend spędzasz przed telewizorem lub z książką? Skarżysz się na nadmierne łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku lub ciała obcego, masz światłowstręt, mruganie sprawia Ci ból, a Twoje powieki są obrzęknięte? Możesz cierpieć na zespół suchego oka – schorzenie dotyczące coraz większej ilości osób.
Swędzenie i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku lub obcego ciała pod obrzękniętymi powiekami to często bagatelizowane przez nas objawy. Tymczasem mogą one świadczyć o występowaniu zespołu suchego oka – schorzenia, które dotyka coraz większą liczbę osób. Polega ono na niedostatecznym wytwarzaniu odpowiedniej ilości łez, zaburzeniach w ich składzie lub zbyt szybkim wyparowywaniem z oczu.
Kogo najczęściej dotyczy?
Taki stan wywołują lub nasilają różnorodne czynniki. Niekorzystne warunki środowiskowe, tj. zakurzone, zadymione lub klimatyzowane pomieszczenia, w których powietrze nie jest dostatecznie nawilżone, to jedna z przyczyn niedostatecznego nawilżenia oka. Również zmiany hormonalne, występowanie niektórych schorzeń, takich jak m.in. nadciśnienie, lub zażywanie leków, np. antykoncepcyjnych lub przeciwalergicznych nie wpływają dobrze na zdrowie oczu. Objawów zespołu suchego oka doświadcza ponad połowa osób noszących soczewki kontaktowe. I choć do niedawna zapadali na nie głównie pacjenci w podeszłym wieku, problem coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Spędzają oni długie godziny na wpatrywaniu się w ekrany komputerów, telewizorów lub tabletów, czytaniu oraz jeździe samochodem. Ich oczy zmuszone są wtedy do wytężonej pracy, co skutkuje rzadszym mruganiem pozwalającym prawidłowo nawilżyć gałkę oczną.
Nie bagatelizuj objawów
Nie należy bagatelizować dolegliwości wskazujących na występowanie zespołu suchego oka. Zmieniają one bowiem skład płynu łzowego i wysuszają gałkę oczną, sprawiając, że oczy stają się przewrażliwione na światło oraz podatne na infekcje. Wskutek tego przez odsłoniętą rogówkę do oka zaczynają wnikać mikroorganizmy chorobotwórcze. Oczy zaczynają piec, powieki puchnąć, może się pojawić światłowstręt. Mruganie powiekami staje się bardzo bolesne, co znacznie obniża komfort życia.
Wizyta u okulisty
Objawy schorzenia mają charakter przewlekły i wymagają stałego leczenia lub łagodzenia objawów, ponieważ zaniedbane mogą doprowadzić m.in. do owrzodzeń rogówki czy uszkodzeń spojówki. Dlatego jak najszybciej należy udać się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badanie.
Dobierz odpowiedni preparat
Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto kierować się kompozycją jego składników – im bardziej zbliżona do naturalnego płynu łzowego, tym lepszy poziom nawilżenia oczu. Alergikom i osobom noszącym soczewki kontaktowe szczególnie zaleca się stosowanie płynów pozbawionych środków konserwujących. Rekomenduje się natomiast używanie kropli ze składnikami o działaniu kojącym, czyli świetlikiem, nagietkiem lekarskim, kwasem hialuronowym, hialuronianem sodu czy karboksymetylocelulozą - składnikiem korzystnie wpływającym na proces gojenia.Są już dostępne na polskim rynku preparaty, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na zawartość tzw. „substancji osmotycznych” (L-karnityna oraz erytrytol), które skutecznie łagodzą długotrwale objawy zespołu suchego oka.
Jak zapobiegać schorzeniu?
Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zawczasu pomyślmy o odpowiedniej profilaktyce. W tym celu należy stosować nawilżacze powietrza oraz ograniczać czas spędzany przez komputerem i telewizorem, a w miarę możliwości robić sobie cogodzinne przerwy. To zmusza oczy do zmiany ostrości widzenia. Latem, a zwłaszcza zimą gdy jest śnieg powinniśmy chronić je przed promieniowaniem słonecznym odpowiednimi szkłami z filtrem, a czas wolny spędzać na powietrzu. Najlepiej wśród zieleni, bo, jak wiadomo, kolor ten zbawiennie wpływa na nasz wzrok.
Dbajmy o oczy:
Oczy to jeden z naszych najważniejszych narządów, a dobry wzrok to wielki skarb. Aby nasze oczy były w dobrej kondycji przez długie lata musimy o nie należycie zadbać. Stosujmy więc kilka prostych zasad.
- Oczyszczajmy brzegi powiek odpowiednimi płynami lub przeznaczonymi do tego celu chusteczkami. Unikniemy w ten sposób zakażeń np. nużeńcem.
- Przemęczonym oczom przyniosą ulgę nawilżające krople.
- Pamiętajmy, że lek do oczu musi pozostać jałowy przez cały czas stosowania. Należy zwrócić uwagę, jak długo po otwarciu można go używać. Informację taką znajdziemy na każdym opakowaniu. Zapiszmy sobie datę otwarcia kropli czy maści.
- Jeśli nosimy szkła kontaktowe lub jesteśmy alergikami, wybierajmy leki bez konserwantów.
- Nośmy dobrze dobrane okulary.
- Regularnie zmieniajmy soczewki kontaktowe i odpowiednio dbajmy o ich higienę.
- Przed użyciem leków do oczu umyjmy ręce.
Choroby oczu:
AMD – ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Jest to przewlekła, postępująca choroba oczu występująca najczęściej u osób po 50 roku życia. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a szczególnie centralnej jej części – plamki żółtej, co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a w skrajnych przypadkach do utraty wzroku. Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako falistych, postępujące trudności w czytaniu, itp. Przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Zahamowaniu pomagają suplementy diety zawierające w swym składzie: luteinę, zeaksantynę, beta- -karoten, selen, cynk, witaminę C i E, wyciąg z borówki bogaty w antocyjany. Leki te należy stosować przez co najmniej sześć miesięcy, aby lekarz okulista mógł stwierdzić poprawę.
ZAĆMA
To degeneracyjna choroba oczu. Prowadzi ona do zmętnienia soczewki i w konsekwencji do utraty wzroku. Na zaćmę choruje około 20 mln ludzi na całym świecie. Zwykle dotyka osób po 60 roku życia. Objawy zwykle rozwijają się przez wiele lat. Pierwszym sygnałem dla chorego jest nieostre widzenie. Chorzy odczuwają także zaburzenia w ocenie odległości. Zaćma może być jedno lub obustronna. Chorobę leczy się wyłącznie operacyjnie.
JASKRA
To grupa chorób prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. Prowadzi to do znacznego pogorszenia wzroku lub jego utraty. Główny czynnik uszkadzający to zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Leczenie polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie śródgałkowe w postaci kropli do oczu. Jaskrę można leczyć również operacyjnie. Chorzy na tę chorobę powinni wystrzegać się leków obkurczających naczynia krwionośne, ponieważ mogą one podwyższać ciśnienie w gałce ocznej. Niebezpieczne będą leki przeciwalergiczne w postaci kropli do oczu, krople do nosa oraz doustne leki przeciwgrypowe zawierające w swym składzie pseudoefedrynę lub fenylefrynę.
ZAPALENIE SPOJÓWEK
Może mieć podłoże alergiczne, bakteryjne lub wirusowe. W zależności od przyczyny lekarz lub farmaceuta zaleci odpowiednie krople lub maści do oczu. Dolegliwości nie należy bagatelizować, ponieważ może ona rozprzestrzenić się powodując niebezpieczne zapalenie rogówki lub siatkówki, w skrajnych przypadkach prowadzące do osłabienia lub utraty wzroku.