Pływanie to sport dobry dla każdego – sprzyja dobremu samopoczuciu, nie obciąża stawów, pozwala pozbyć się stresu. Pamiętać należy,że basen to miejsce publiczne, z którego korzysta wiele osób, co stwarza zagrożenie zakażeniem. Mimo że czyszczony i dezynfekowany, basen jest siedliskiem bakterii, wirusów, grzybów, resztek potu, kosmetyków, moczu czy kału.
Woda w basenie często zanieczyszczona jest bakterią kałową Escherichia coli, która jest najczęstszą przyczyną zakażeń układu moczowego. Atakuje ona nasz organizm szczególnie w stanie obniżonej odporności. Objawia się to pieczeniem, parciem na mocz, trudnościami w oddawaniu moczu. W zaostrzonej formie pojawiają się silne bóle brzucha, krwiomocz i podwyższona temperatura.
Aby się przed tym uchronić, należy jak najszybciej po wyjściu z basenu oddać mocz w toalecie, umyć się i zmienić kostium na suchy. Należy pić duże ilości wody i soku z żurawiny, która za pobiega przyleganiu bakterii do ścianek cewki moczowej. Preparaty z żurawiną można przyjmować profilaktycznie, aby uniknąć zakażeń.
Inne zagrożenia czające się w publicznych basenach to:
- grzybica stóp
- chlamydioza
- zakażenia rzęsistkiem
- grzybica pochwy
- waginoza bakteryjna
- owsica
- brodawki stóp
- zatrucia pokarmowe
- zapalenia spojówek
Ważna jest higiena osobista zarówno przed wejściem do basenu, jaki po wyjściu z basenu. Jeśli zauważamy jakikolwiek niepokojący objaw, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.