Przygotowanie do porodu
Przygotowania do porodu i przyjścia dziecka na świat bywają niezwykle stresujące. Młoda mama, zwłaszcza, jeśli jest pierworódką, nie zawsze wie, co spakować do szpitalnej torby na czas porodu i dni po nim. Trudno przewidzieć, co może przydać się w nowych okolicznościach. Zwykle istnieje możliwość, by dostarczyć kobiecie brakujące czy zapomniane rzeczy, jednak dla spokoju rodzącej warto mieć je wszystkie przy sobie. Według zaleceń z różnych miejsc tak zwana walizka rodzącej to często dwie torby (osobna dla mamy i noworodka). Nie jest to jednak wymóg konieczny. Ważne, by rzeczy były łatwe do znalezienia. Torba koniecznie na kółkach lub inna, ale wygodna do przemieszczania się z nią. Potrzebne rzeczy zaleca się przygotować mniej więcej cztery tygodnie przed planowanym terminem porodu. Sugerowaną wyprawkę najlepiej sprawdzić będzie na stronie szpitala, w którym ma się odbyć poród, gdyż zalecenia mogą się nieznacznie różnić. Poniższe zestawienie uwzględnia różne wytyczne z kilku szpitali z całego kraju.
Wyprawka do szpitala – potrzebne dokumenty
Na czas pobytu w szpitalu przede wszystkim zabrać należy ze sobą dokumenty:
- dowód osobisty
- wyniki badania grupy krwi
- w przypadku pacjentek z czynnikiem Rh ujemnym, badanie przeciwciał
- wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, badanie ogólne moczu i inne) z czasu ciąży
- badania USG
- wynik posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców (β-hemolizujących) GBS
- karta przebiegu ciąży
- karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji w ciąży (jeśli takie były)
- dokument z USC o uznaniu ojcostwa (jeżeli nastąpiło ono przed rozwiązaniem) lub skrócony Akt Małżeństwa, jeśli rodzice maja różne nazwiska
Dodatkowo warto mieć informację na piśmie o tym, która położna środowiskowa POZ będzie zajmowała się przyszłą mamą i dzieckiem (dokładny adres i nazwa placówki ochrony zdrowia, do której mają być przekazane dokumenty). Przydatny może też okazać się NIP pracodawcy.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla matki
To o czym należy pamiętać pakując wyprawkę do szpitala to:
- przybory higieniczne codziennego użytku, jak kosmetyki pod prysznic, płyn do higieny intymnej, szczotka i pasta do zębów. Poza tym dobrze wziąć pomadkę ochronną do ust. Kobieta karmiąca ma duże zapotrzebowanie na wodę, co przy niedostatecznym jej dostarczaniu prowadzi do suchości ust, poza tym usta wysychają też już przy samym porodzie
- ręcznik standardowych rozmiarów i mały ręcznik do przecierania twarzy
- koszula do porodu (czasem zapewnia ją szpital) i dwie-trzy koszule rozpinane od góry (dla karmiących)
- cienki szlafrok ( w szpitalach zazwyczaj jest dość ciepło)
- kapcie (najlepiej takie, które będzie można potem łatwo wyprać, ewentualnie wyrzucić)
- klapki pod prysznic
- majtki poporodowe (siateczkowe lub bawełniane)
- biustonosz do karmienia i wkładki laktacyjne
- podkłady ochronne na łóżko, chusteczki, ręcznik papierowy do osuszania krocza
Niezbędna będzie też maść pielęgnacyjna na brodawki (np. z lanoliną). Jeśli przyszła mama posiada może wziąć ze sobą laktator i kompresy łagodzące ból podczas pierwszych karmień noworodka (kompresy żelowe szeroko dostępne na rynku). Na czas po porodzie i po nim warto, by kobieta miała wysokoenergetyczne przekąski, np. sucharki, batony, cukierki, soki i wodę w małych poręcznych butelkach. By poprawić sobie komfort pobytu można zabrać własne sztućce oraz kubek. Na czas dłuższego pobytu przyda się książka. Inne, wydawać mogłoby się oczywiste rzeczy, które się przydadzą, a o których w natłoku myśli i stresie można zapomnieć to: długopis, telefon i ładowarka, gumka (lub opaska) i szczotka do włosów, przyjmowane na stałe leki, ciepłe i wygodne skarpety. Ubrania dla kobiety, która dopiero co urodziła dobre będą te, w których przyjechała do szpitala. Nie ma potrzeby zabierania innych.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla osoby towarzyszącej
Osoba towarzysząca przy porodzie powinna zadbać o odpowiednie wygodne dla siebie obuwie, wodę i ewentualnie jakieś przekąski. Zwykle trudno przewidzieć ile będzie trwał poród i jak będzie przebiegał. Warto, by partner miał przy sobie jakąś niewielką gotówkę – często potrzebna jest ona do zamknięcia szafki-skrytki do przechowywania rzeczy czy do skorzystania z automatu z kawą/ przekąskami.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla maluszka
Dla noworodka przydadzą się:
- chusteczki nawilżane (najlepiej na bazie samej wody i bez dodatku plastiku w zawartości)
- krem pielęgnacyjny na pupę
- ubranka na wyjście. Szpital zazwyczaj zapewnia ubranka na czas pobytu, a częściej jest już nawet tak, że maluszek jest w łatwo zdejmowalnym kaftaniku, który można szybko zdjąć, by zapewnić kontakt „skóra do skóry”.
- pielucha tetrowa, czapeczka, rękawiczki „niedrapki”
- paczka pieluszek w rozmiarze 1, choć zwykle i one są dostępne na oddziałach położniczych
Na stronach niektórych szpitali wspomina się o tym, by być zaopatrzonym we własne pajacyki, body, a nawet kocyk i rożek. Warto więc takie rzeczy sprawdzić na stronie konkretnej placówki, by oszczędzić sobie niepotrzebnego balastu. Fotelik i ubrania dla noworodka na wyjście ze szpitala należy zostawić w domu. Dostarczy je w dniu wypisu osoba odbierająca mamę z dzieckiem. Ubranka powinny być dostosowane do pory roku. Bielizna i odzież pozostające w bezpośrednim kontakcie ze skórą dziecka powinny być wykonane z naturalnych włókien, wyprane oraz wyprasowane. Ważną informacją jest to, że noworodki nie mają takiej termoregulacji, jak większe dzieci czy dorośli. Większa ilość ciepła oddawana jest u nich przez głowę, dlatego konieczność zakładania czapeczek i dbania o komfort ciepły maluszka.
Wyprawka do szpitala - Rzeczy, których zabierać nie należy
Jest też lista rzeczy, których rodząca kobieta nie powinna do szpitala zabierać. Są to wszelkie zabawki, misie, gryzaki i grzechotki, które potem miałyby być używane przez noworodka, fotelik i nosidełko (zaleca się, by dowiozła je osoba odbierająca matkę i noworodka) czy cenne rzeczy. Ponadto pamiętać należy o zmyciu lakieru z paznokci, gdyż płytka jest ważną informacją o stanie zdrowia. Warto też zadbać o skrócenie paznokci, co ułatwi zajmowanie się maluchem. Istotne, by torbę do szpitala kobieta pakowała razem z partnerem/osobą towarzyszącą – to on/ona będzie z niej wyjmować rzeczy potrzebne podczas porodu.
W każdej placówce panują inne zasady. Niekiedy wszystkie artykuły higieniczne dla mamy i dziecka zapewnia szpital, czasem wymaga się, by mama miała wszystko własne. Jest to zależne od odgórnych ustaleń czy aktualnej sytuacji miejsca, gdzie odbywa się poród. Przyszła mama chce być zawsze dobrze przygotowana do nowej sytuacji i zadbać o to, by niczego do szpitala nie zapomnieć. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rzeczy zabierane z domu nie powinny być potem używane przez wzgląd na ogrom szpitalnych zarazków. W związku z tym raczej niewskazane jest zabieranie artykułów, które trudno potem wyprać, jak np. poduszka do karmienia. Istotne, by rzeczy w torbie/ torbach z wyprawką do szpitala były poukładane w sposób łatwy do ich znalezienia, w osobnych kosmetyczkach/ reklamówkach. Bardzo ułatwi to wyciąganie ich w chwili, gdy będą potrzebne.
Listę wyprawkową warto dopasować do indywidualnej sytuacji i upodobań. Nie wszystkie z powyższych rzeczy są niezbędne, a być może są i takie, które dla własnego większego komfortu można by do tej listy dopisać.
Źródła:
- https://szpitalmadalinskiego.pl/pl/dla-pacjenta/przygotowanie-do-zabiegow/oddzial-poloznictwa
- https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/przyjecie-do-porodu-4
- https://raszeja.poznan.pl/wp-content/uploads/2022/11/walizka-rodzacej.pdf
- https://www.szpital-msw.bydgoszcz.pl/oddzialy-szpitala/oddz-polozniczo-ginek/zabiegi
- https://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleModelBlockFilesElement/filePath/1767/WYPRAWKA%20DO%20SZPITALA%20DLA%20DZIECKA%20I%20MAMY.pdf
- https://www.wizk.pl/ciaza-i-porod/jak-spakowac-sie-do-szpitala/
- https://www.wszz.torun.pl/pacjent/porody-rodzinne/porody-dokumenty-do-porodu/