Sezon wyjazdowy trwa w najlepsze. Polacy coraz częściej wybierają miejsca poza Europą - rosnącą popularnością cieszą się państwa Ameryki Południowej, Azji i Afryki Południowej. Niestety w krajach tych panuje zupełnie inny klimat niż na starym kontynencie, a to wiąże się z występowaniem innych bakterii i wirusów, na które Europejczycy nie są odporni. Dlatego chcąc uniknąć zachorowania na wymarzonych wakacjach, należy udać się do specjalisty od chorób tropikalnych i sprawdzić, na co powinieneś się zaszczepić.
Szczepienia obowiązkowe
Obowiązkowe szczepienia dla podróżujących określają Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne. Obecnie w ich wykazie pojawia się jedynie żółta febra - oznacza to, że wybierając się do jakiegokolwiek kraju, w którym istnieje zagrożenie zarażenia tą chorobą (przede wszystkim Afryka i Ameryka Południowa), już na lotnisku zostaniesz poproszony o książeczkę zdrowia. W dokumencie tym powinno znaleźć się poświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciwko żółtej gorączce. W razie jego braku obsługa lotniska może nie wpuścić Cię na pokład samolotu lub wymusić na Tobie obowiązkowe szczepienie na granicy.
Prawo międzynarodowe nie wspomina o innych chorobach wymagających szczepienia, jednakże każde państwo, a zwłaszcza te objęte obowiązkiem wizowym, generują własne wymagania dotyczące profilaktyki odwiedzających. Na przykład w Arabii Saudyjskiej bezwzględnie wymagane jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku febry - już na lotnisku należy przedstawić wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Dlatego przed wylotem warto udać się do specjalisty z dziedziny chorób zakaźnych i tropikalnych, który udzieli fachowej porady dotyczącej profilaktyki przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Wizytę należy zaplanować na 4-8 tygodni przed wyjazdem.
Szczepienia zalecane
Oprócz listy szczepień obowiązkowych funkcjonuje również spis zalecanych szczepień profilaktycznych. Nie jest to wykaz stały - co rok publikowana jest jego nowa, zaktualizowana wersja. Powodem jest kilka czynników, z których najważniejszym jest sytuacja epidemiologiczna danego kraju. Często determinuje ona pojawienie się nowych zagrożeń i zmianę priorytetów w podejściu epidemiologów. Do najczęściej pojawiających się chorób na liście szczepień zalecanych są: wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonica, tężec, poliomyelitis, dur brzuszny, meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wścieklizna i kleszczowe zapalenie mózgu. Należy wziąć je pod uwagę, gdy wybierasz się w rejony Ameryki Południowej, dalekiej Azji czy Afryki Południowej. Dobór szczepień zalecanych najlepiej pozostawić lekarzowi.
Popularne kierunki i szczepienia
Do najniebezpieczniejszych kierunków obieranych przez turystów są Indie. Panujący tam gorący klimat i różnorodna flora bakteryjna sprzyjają pojawianiu się wielu chorób, często śmiertelnych dla Europejczyków, a należą do nich: wymienione już wirusowe zapalenia wątroby typu A i B, błonica, tężec i dur brzuszny. Ponadto pojawia się zagrożenie zarażenia: japońskim zapaleniem mózgu, odrą, różyczką, zapaleniem przyusznic oraz malarią. Terenami względnie bezpiecznymi są jedynie obszary górskie położone powyżej 2000 m.n.p.m. Identyczne zagrożenia niesie ze sobą podróż do popularnej Tajlandii, gdzie najwięcej turystów łapie śmiertelne wirusy i bakterie w Bangkoku. Również kolorowy Meksyk przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Do tej pory nie stwierdzono występowania malarii w tej części Ameryki Łacińskiej, zamiast niej natomiast często pojawiają się przypadki zachorowań na wściekliznę. Podobne zalecenia pojawią się w czasie planowania podróży do Maroka. Krajem, którego lista potencjalnych chorób jest najdłuższa są Chiny. W Chińskiej Republice Ludowej występuje duża zachorowalność na malarię oraz na wszystkie schorzenia wymienione powyżej, dlatego w przypadku podróży do Państwa Środka należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
Lista tropikalnych chorób, śmiertelnych dla białego człowieka, jest długa i skomplikowana. Dlatego wybierając się na wymarzone, egzotyczne wakacje należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który specjalizuje się w medycynie podróżniczej. Dobry ekspert dobierze odpowiednie zestawienie szczepionek, które uchronią Cię przed wirusami i bakteriami. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, skorzystaj z akcji informacyjnej polskiego Ministerstwa Zdrowia prowadzoną pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia" - znajdziesz tam tabele i wykazy zalecanych szczepień w danych krajach.