Witaminy to związki chemiczne niezbędne do życia i codziennego funkcjonowania organizmu. Dostarczamy je wraz z naturalną żywnością albo przez wzbogacenie, czyli suplementację diety preparatami z apteki. Witaminy są substancjami organicznymi, biorącymi udział we wszystkich podstawowych procesach biochemicznych organizmu. Umożliwiają odpowiedni wzrost, aktywność życiową i dobre samopoczucie. Organizm czerpie witaminy głównie z pożywienia lub suplementów, ponieważ sam nie jest w stanie ich wytwarzać ani syntetyzować.
Wszystkie witaminy z grupy B mają wiele cech wspólnych i często są określane jako witaminy B-kompleks. Przeważnie występują w tych samych produktach spożywczych (pełne ziarna, wątroba, drożdże piwne). Są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie – wydalane z moczem, nie kumulują się w organizmie i trzeba je na bieżąco dostarczać.
1. Witamina B1– tiamina
Jest to witamina, która korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy – wycisza nas i chroni przed depresją. Ponadto reguluje wzrost komórek nerwowych i wzmacnia system nerwowy. Oprócz działania ochronnego bierze udział w przekształcaniu węglowodanów w energię, wspomaga serce i układ krążenia. Warto pamiętać, że kofeina zawarta w kawie czy herbacie upośledza przyswajanie witaminy B1 oraz że jest ona wydalana szczególnie szybko z organizmu u osób przyjmujących leki moczopędne. Ziemniaki, zielony groszek, soja, fasola, słonecznik to bogate źródła witaminy B1.
2. Witamina B2– ryboflawina
Jest ważna dla anemików, gdyż razem z żelazem bierze udział w produkcji czerwonych ciałek krwi, które transportują tlen do komórek ciała. Bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy i w tworzeniu komórek odpornościowych. Przekształca witaminy PP i B6 w czynne postacie. Ponadto poprawia wzrok, pomaga w radzeniu sobie ze stresem, łagodzi objawy migreny, wzmacnia działanie przeciwutleniaczy i pomaga w leczeniu trądziku. Objawem braku są pęknięcia w kącikach ust zwane zajadami. Szpinak, szczaw, zielony groszek, maliny, dynia, kalafior, soczewica, awokado, brukselka, pomidory, jarmuż – to źródła witaminy B2.
3. Witamina B3– witamina PP lub niacyna
Podobnie jak witamina B1, bierze udział w przekształcaniu węglowodanów w energię i wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy. Pomaga przy szumach w uszach i zawrotach głowy oraz innych problemach neurologicznych oraz krążeniowych. Obniża również ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Usuwa wolne rodniki z organizmu, reguluje pracę przewodu pokarmowego i stężenie cukru we krwi. Groch, fasola, szparagi, soczewica, szpinak, ziemniaki, kukurydza, kapusta, pomidory, melon, wiśnie, czarne porzeczki to źródła witaminy B3.
4. Witamina B6– pirydoksyna
Ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego i objawy depresji, pozwala spokojnie spać. Przynosi ulgę przy napadach astmy i łagodzi wymioty w trakcie ciąży. Jej niedobór pojawia się szczególnie u osób nadużywających kawy czy herbaty. Fasola, soja, zielony groszek, kapusta, ziemniaki, papryka, banany, awokado to cenne źródła witaminy B6. Preparaty magnezu często łączone są z witaminą B6, która poprawia wchłanianie jonów magnezowych.
5. Witamina B9– kwas foliowy
Powinna być spożywana przez kobiety w ciąży oraz planujące macierzyństwo, gdyż zapobiega wrodzonym wadom rozwojowym u dzieci. Zapobiega chorobom serca, miażdżycy, nowotworom płuc, szyjki macicy, okrężnicy, odbytu. Łagodzi również objawy stresu i depresji oraz zespołu jelita drażliwego. Szpinak, sałata, fasola, brokuły, dynia, marchew, zielony groszek, pietruszka to cenne źródła witaminy B9.
6. Witamina B5– kwas pantotenowy
Warto o niej pamiętać przy katarze siennym czy migrenie, gdyż łagodzi ich objawy. Również wzmacnia układ nerwowy i zapewnia jego prawidłową komunikację z mózgiem. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Groch, fasola, szpinak, ziemniaki, marchew, kapusta to obfite źródła witaminy B5.
7. Witamina B17– amigdalina
To organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, występujący w wielu roślinach. W najwyższym stężeniu występuje w pestkach migdałowca (łac. Amygdalus communis– stąd nazwa amigdalina), a także pigwy, moreli, brzoskwini, śliwki i wiśni. To właśnie amigdalina nadaje im specyficzny gorzki smak i aromat. Stosowana jest w profilaktyce choroby nowotworowej, a w medycynie niekonwencjonalnej nawet jako lek na raka. Opinie na ten temat są różne. Trzeba pamiętać o ostrożnej suplementacji B17, ponieważ pod wpływem przemian chemicznych w organizmie człowieka powstaje z niej toksyczny cyjanowodór mogący być przyczyną poważnych zatruć, a nawet śmierci.
Osoby zainteresowane terapią witaminą B17 jako terapią profilaktyczną powinny wcześniej zgłosić się do lekarza po poradę, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby układu krążenia. Preparaty z amigdaliną obniżają ciśnienie krwi.
Osoby zmagające się już z chorobą nowotworową również powinny porozmawiać z lekarzem o terapii amigdaliną. Należy pamiętać, że zaniechanie szpitalnego leczenia onkologicznego i zdecydowanie się na alternatywne metody leczenia nowotworów może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Może być ona stosowana tylko w leczeniu wspomagającym.
Jeśli zdecydujemy się na terapię witaminą B17, uważajmy, jakie preparaty kupujemy. Lepiej unikać niepewnych produktów ze sklepów internetowych.