W temperaturze otoczenia, która waha się w granicach 21-22 stopni Celsjusza, przy wilgotności 50 procent, gdy przy tym powietrze się lekko porusza, odczuwamy komfort. On daje człowiekowi uczucie zadowolenia, pełną zdolność do wysiłków tak psychicznych, jak i fizycznych.
Jak jednak może to być możliwe, gdy niepohamowanie rośnie temperatura? Jak upałowi stawiać czoła? Jak funkcjonować mimo wszystko? Bo przecież - co każdy z nas odczuwa, a lekarze i fizjolodzy potrafią dokładnie wyjaśnić - w zbytnim cieple czujemy się źle. Co z nami robi gorąco?
- Nadmiernie wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się obwodowych naczyń krwionośnych i wywołuje przemieszczenie się krwi i życiodajnego w niej tlenu do warstw zewnętrznych ciała. A że krwi jest tyle, ile jest, nic więc dziwnego, że zaczyna jej brakować w mózgu.
- To dlatego czujemy się zmęczeni, ulatuje gdzieś motywacja do pracy, do jakichkolwiek działań, w sposób widoczny stępia się nam refleks; co tu kryć, stajemy się otępiali.
- Gdy zaś temperatura rośnie nadal, zaczyna być jeszcze gorzej. Może dojść do udaru cieplnego. A ten niesie za sobą bóle głowy, chwiejny chód, osłabienie, mdłości, mroczki przed oczyma. Mogą w dalszej fazie wystąpić też drgawki.
Co robić?
1. Zwolnij obroty
Szybko chodzisz, pracujesz do późna i jesteś osobą, która nigdy nie spóźnia się na autobus? Przyhamuj, przynajmniej podczas upałów. Wysokie temperatury osłabiają koncentrację, obciążają organizm, sprawiają, że rozszerzają się naczynia krwionośne. Łatwiej się męczysz, prawdopodobnie spadło ci ciśnienie, a więc jesteś bardziej narażony na omdlenia.
2. Unikaj skwaru
Sjesta to bardzo mądry „wynalazek”, pozwala unikać słońca wtedy, gdy jest najbardziej dokuczliwe, dzięki czemu zachowuje się siły na wieczór, kiedy wreszcie można odetchnąć pełną piersią. Postaraj się zorganizować swoje zajęcia tak, by nie wychodzić z domu czy biura w porze, gdy ulica przypomina rozgrzaną do czerwoności patelnią. Unikaj upału zwłaszcza wtedy, gdy masz żylaki, bo pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a więc i żylaki stają się większe.
3. Szukaj ochłody
Zapowiadano 30-stopniowe upały? Licz się z tym, że w słońcu będzie o wiele gorącej! Staraj się chodzić cienistymi stronami ulic, a jeżeli możesz, wyjedź na łono natury. W mieście szukaj chłodniejszych miejsc: sprawdź jak jest w kawiarnianym ogródku, w kinie czy parku. Wybierz się na basen. Uważaj na klimatyzację: gwałtowna zmiana temperatur może się skończyć przeziębieniem. Gdy czujesz, że zaczynasz „się rozpuszczać”, potrzymaj dłonie pod strumieniem chłodnej wody, spryskaj sobie twarz, albo chociaż przyłóż do karku wilgotną chusteczkę.
4. Używaj kremów z filtrem
Zdarza się, że pod wpływem słońca na skórze powstają nieładne plamy: to skutek działania hormonów i słońca.
5. Noś przewiewne ubrania
W upał pocisz się bardziej niż kiedykolwiek. Przeproś się z sukienkami, obszerną koszulą, bawełnianymi spodniami.