Nie jest to choroba, ale objaw wielu różnych dolegliwości krtani, niekiedy bardzo poważnych. Kiedy dopadnie nas ostre zapalenie krtani z powodu ataku wirusów lub bakterii, jednym z jego objawów jest właśnie chrypka. Głos powróci do normy po siedmiu, dziesięciu dniach.
Można ten proces przyspieszyć, starając się przede wszystkim milczeć. Nie powinno się również szeptać. Szept to duży wysiłek dla strun, może nadwyrężać je bardziej niż mówienie. Przy wirusowym zapaleniu krtani mogą pomóc domowe sposoby, np. picie naparu z rumianku lub siemienia lnianego. Można też wziąć aspirynę i witaminę C. W aptece są do kupienia bez recepty różne tabletki do ssania, które łagodzą chrypkę. Przy bakteryjnym zapaleniu krtani, przebiegającym z wysoką gorączką, wskazana jest terapia antybiotykami. Ostre zapalenie krtani jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Zwykle zaczyna się nagle, a jego objawami są charakterystyczny szczekający kaszel i duszność przy wdechu. Choroba rozwija się szybko i może zagrażać życiu.
Przewlekłe zapalenie krtani to zmora osób pracujących dużo głosem, np. nauczycieli, lektorów, spikerów, a także palących papierosy i nadużywających alkoholu. Typowym objawem tej choroby jest chrypka, która się nasila w miarę obciążenia strun mówieniem czy paleniem. Może nawet dojść do utraty głosu.
Każdy z przewlekłym zapaleniem krtani powinien regularnie zgłaszać się na badania laryngologiczne, bowiem niektóre postacie tej choroby kryją niebezpieczeństwo zmian nowotworowych.
Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, powinno się jak najszybciej pójść do lekarza. To może być sygnał, że struny pogrubiały albo pojawiły się na nich guzki głosowe, polipy czy zmiany nowotworowe.
Nie zawsze wystarczy przyjmowanie leków, czasem konieczna jest operacja chirurgiczna metodą tradycyjną lub laserem.
Najbardziej szkodliwe dla głosu jest palenie papierosów (nowotwór krtani rozwija się prawie wyłącznie u palaczy), ale również zanieczyszczone powietrze i picie mocnych alkoholi. Także nieodpowiednia dieta ma wpływ na jego brzmienie. Tłuste potrawy, wino czy szampan u niektórych osób powodują zgagę i refluks, czyli cofanie się soków trawiennych. Kwaśna wydzielina wędruje wtedy z żołądka do przełyku, uszkadzając błonę śluzową gardła. Starajmy się unikać wszystkiego, co podrażnia gardło. Pozwólmy strunom od czasu do czasu odpocząć.