Każdy go ma, ale czy do końca wiemy, jak wykorzystywać jego potencjał? A od jakości wykorzystania tego niezwykłego narzędzia zależy dziś właściwie wszystko, nasza praca, życie osobiste, powodzenie i szeroko pojęty sukces, na każdym polu naszej aktywności – to mowa o skomplikowanej strukturze, jaką jest nasz mózg. Pełni on wiele ról: myśli twórczo, zapamiętuje, ocenia, wspomina i kreuje w wyobraźni pożądane stany – wizualizacje.
Pamięć buduje się najszybciej w ciągu pierwszych pięciu lat naszego życia, głównie podczas snu. Z wiekiem potrzebujemy coraz więcej czasu, aby nauczyć się nowych rzeczy, takich jak gra na pianinie, recytowanie wiersza, gra w tenisa, jazda na nartach itp. W natłoku codziennych obowiązków, przy dzisiejszym, nowoczesnym trybie życia, pod wpływem stresu, mimo że bardzo tego nie chcemy, nasza pamięć i koncentracja słabną.
Na pewno wielokrotnie każdemu z nas zdarzyły się sytuacje, kiedy po wyjściu z domu nie byliśmy pewni, czy żelazko zostało wyłączone, zapomnieliśmy, gdzie zaparkowaliśmy samochód, i wiele innych podobnych. Takie sytuacje dotyczą większości z nas.
Problemy z pamięcią mogą pojawiać się ok. 45 roku życia. Czy to oznacza, że już mamy od tej pory zapominać? Pamięć potrzebna nam jest każdego dnia, to zdolność naszego mózgu do wykorzystywania doświadczeń już zdobytych, co wpływa na nasze aktualne zachowanie. Dlatego warto o nią dbać i ją ćwiczyć.
Wiedzę teoretyczną i praktyczną można zdobyć samemu. Chociaż z braku konkretnych programów, co skazuje nas na własne poszukiwania, bywa to czasem żmudne i czasochłonne, ale wcześniej można zrobić coś bardzo prostego. Zadbać o warunki (środowisko), w których nasz mózg rozkwita, w których – przynajmniej w dwóch najważniejszych obszarach – myślimy i uczymy się najlepiej, najszybciej, z największą skutecznością i przyjemnością.
Co warto robić, by zachować dobrą pamięć i sprawność intelektualną naszego mózgu?
Na pewno warto prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. W czasie dużego wysiłku fizycznego pijmy dużo wody, nie nadużywajmy kawy, herbaty i jednocześnie unikajmy tytoniu i alkoholu. Ważnym elementem jest dobrze zbilansowana dieta bogata w witaminy, magnez, cynk oraz kwasy Omega-3.
Jakie są inne metody, aby zachować nasz mózg, a tym samym i umysł w dobrej formie? Regularna aktywność fizyczna, przebywanie na powietrzu i tym samym regularne dotlenianie oraz wypoczynek i co najmniej 8-godzinny sen są tym, czego nasz mózg potrzebuje w celu regeneracji. Ponadto należy wykorzystywać zdobycze „mózgowej” farmakologii, m.in. preparaty zawierające wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (Gingko biloba). Zarówno europejskie ESCOP – The European Scientifi c Cooperative on Phytotherapy (Europejskie Stowarzyszenie Naukowe Fitoterapii) oraz światowe WHO – World Health Organization (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomendują dzienną dawkę wyciągu z liści miłorzębu na poziomie 240 mg.
W przemyśle farmaceutycznym stosuje się kwantyfikowany ekstrakt z Gingko Biloba, pozyskiwany z suchych liści tej rośliny. Kwantyfikacja ma na celu zapewnienie takiego samego składu i zachowanie odpowiednich ilości składników aktywnych.
Miłorząb japoński
Stymuluje krążenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejsza agregację płytek krwi, przeciwdziałając zakrzepom. Usprawnia dostarczanie tlenu i składników odżywczych do mózgu. Chroni przed udarami i chorobą Alzheimera.
Żeń-szeń
Wyciąg z tej rośliny podnosi na duchu, odmładza ciało i rozjaśnia umysł. Badania potwierdzają jego korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Poprawia on koncentrację i podnosi witalność.
Cytryniec chiński
Zwany też schizandrą, zwiększa przepływ krwi w mózgu, mięśniach i wątrobie, dzięki czemu komórki tych narządów są lepiej dotlenione i odżywione. Owoce cytryńca zwiększają zdolności do pracy umysłowej i fizycznej.