Czym jest suplement diety colostrum?
W ostatnim czasie preparaty na bazie colostrum cieszą się coraz większą popularnością, producenci przypisują mu wiele prozdrowotnych, cudownych wręcz właściwości leczniczych. Czy rzeczywiście jest to panaceum na większość naszych dolegliwości?
Siara bydlęca to nic innego, jak pierwsze mleko klaczy, które wytwarzane jest przez gruczoły mlekowe tuż po porodzie. Ze względu na wysoką zawartość immunoglobulin, białka, witamin, minerałów, czynników wzrostu oraz peptydów przeciwdrobnoustrojowych uważa się, że jej stosowanie może okazać się przydatne u osób, które poszukują naturalnego sposobu na wzmocnienie odporności i systemu obronnego, a także zrównoważenie mikroflory jelitowej.
Jak działa colostrum? Czy warto je przyjmować?
Oligosacharydy zawarte w colostrum pełnią funkcję naturalnego prebiotyku, przez co umożliwiają rozwój prawidłowej flory bakteryjnej, a także stymulują jej wzrost. Kolostrynina, czyli mieszanina polipeptydów, której źródłem jest siara bydlęca, pomaga zwalczać reakcje zapalne, wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie i pracę mózgu, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i może okazać się wsparciem u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, gdyż hamuje ona rozwój choroby, polepsza także funkcje behawioralne i łagodzi procesy neurodegeneracyjne. Laktoferyna będąca jednym ze składników colostrum posiada cenne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwpierwotniakowe. Badania nad laktoferyną wykazały jej pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia u pacjentów chorujących na lekooporne zakażenie H. Pylori, wspomaga ona także działanie leków przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych oraz pobudza organizm do syntezy cytokin. Suplementacja colostrum zmniejsza ilość infekcji grypopodobnych oraz infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci.
Badania nad colostrum - potencjalne zastosowanie terapeutyczne siary bydlęcej
Liczne badania naukowe z udziałem zwierząt, dotyczące skuteczności colostrum wykazały, że siara bydlęca jest w stanie zmniejszyć uszkodzenie błony śluzowej żołądka spowodowane stosowaniem leków z grupy NLPZ. Podobny efekt regeneracyjny zaobserwowano u szczurów z uszkodzeniem jelit na skutek wcześniejszego podania diklofenaku. Chociaż wyniki okazały się obiecujące, należy pamiętać, że rezultaty stosowania siary bydlęcej u zwierząt nie muszą pokrywać się z efektami stosowania siary u ludzi. Stosowanie colostrum wykazało pozytywny wpływ w przypadku przewlekłej choroby zapalnej jelit (IBD) charakteryzującej się wzdęciami, zaparciami, bólem i skurczami brzucha. Stosowanie siary zredukowało stan zapalny, a także zmniejszyło natężenie objawów choroby - zarówno u badanych ludzi, jak i zwierząt. Siara bydlęca bogata jest w przeciwciała (immunoglobuliny) IgG, IgM i IgA, które chronią ludzki organizm przed patogenami - bakteriami, wirusami, grzybami. Z tego też względu siarę podawano zarówno dorosłym, jak i dzieciom w przebiegu ostrych biegunek zakaźnych na tle bakteryjnym i wirusowym. W grupie objętej badaniem okazało się, że przyjmowanie colostrum zmniejsza częstotliwość biegunek i wymiotów, a także jest w stanie zapobiegać biegunce wywołanej przez patogenne szczepy Escherichia coli (EPEC). Regularne stosowanie siary bydlęcej może mieć także pozytywny wpływ u osób cierpiących na zespół nieszczelnych jelit. Ostatnie badania sugerują potencjalną korzyść stosowania colostrum wśród pacjentów z cukrzycą typu II – siara bydlęca może zmniejszać poziom glukozy i stężenie lipidów we krwi.
Colostrum stosowane zewnętrznie
Siara bydlęca jest coraz częstszym składnikiem preparatów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Kremy i maści z colostrum łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia skórne, stymulują procesy regeneracyjne skóry, ze względu na przeciwbakteryjne działanie laktoferyny, spowalniają namnażanie obecnej w gruczołach łojowych bakterii Cutibacterium acnes, będącej jedną z przyczyn trądziku. Mleko klaczy hamuje ponadto procesy starzenia się skóry, a także ułatwia gojenie się drobnych ran i skaleczeń.
Czy istnieją przeciwwskazania do suplementacji siary bydlęcej?
Colostrum uznawane jest za całkowicie bezpieczne. Dotychczas nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania preparatów na jego bazie przez dzieci czy kobiety w ciąży. Należy jednak zachować ostrożność jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik produktu zawierającego siarę bydlęcą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.
Preparaty z zawartością colostrum dostępne są w aptece bez recepty. Wybierając produkt zawierający colostrum, warto zwrócić uwagę na czas pozyskiwania siary bydlęcej oraz proces jej konserwacji - maksymalny okres pobierania colostrum nie powinien przekraczać 72 h - im wcześniej pobrane młodziwo, tym lepiej. Dobrej jakości colostrum nie zawiera wypełniaczy, barwników czy substancji konserwujących, jest także poddane procesowi liofilizacji, które przedłuża trwałość biochemiczną i mikrobiologiczną produktu.
Bibliografia:
- Chandwe K., Kelly P., Colostrum Therapy for Human Gastrointestinal Health and Disease, Nutrients, 2021.
- Raymond John Playford, Michael James Weiser, Bovine Colostrum: Its Constituents and Uses, Nutrients, 2021.
- Kowalczyk P., Kaczyńska K. et al., The Lactoferrin Phenomenon-A Miracle Molecule, Molecules, 2022.