Chcąc jak najszybciej powrócić do pełni sił, chorzy przyjmują duże ilości leków - często bez zasięgnięcia opinii specjalisty lub sprawdzenia informacji podanych na dołączonej do produktu ulotce. Leczenie na własną rękę nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż substancje aktywne zawarte w medykamentach reagują ze sobą, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Których leków nie powinno się stosować razem?
Łączenie leków przeciwbólowych
Choć na rynku dostępnych jest wiele środków o działaniu przeciwbólowym, to najczęściej zawierają one jedną z trzech najpopularniejszych substancji aktywnych. Są to: paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy (znany też jako aspiryna). Decydując się na farmaceutyk na bazie którejś z nich, należy wziąć pod uwagę możliwe interakcje leków przeciwbólowych z tymi przyjmowanymi na co dzień. Przy problemach z krzepliwością krwi niewskazane jest branie aspiryny, ponieważ może nasilać ona działanie leków przeciwzakrzepowych. Również w czasie menstruacji oraz przy tendencji do krwotoków z nosa lepiej zamienić kwas acetylosalicylowy na inną substancję. Podobne właściwości wykazuje ibuprofen. Z kolei przyjmowanie paracetamolu jest niewskazane przy zapaleniu lub marskości wątroby - podczas jego rozkładu wydziela się substancja uszkadzająca komórki narządu. Równie obciążające dla organizmu jest jednoczesne zażywanie zwiększonych dawek leków - zwłaszcza tych, które działają w oparciu o różne substancje aktywne. Taka praktyka nie przyspiesza działania farmaceutyków, a często stosowana może doprowadzić do uszkodzeń wątroby.
Na jakie farmaceutyki uważać przy leczeniu nadciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najbardziej powszechnych chorób w XXI wieku. Wielu leczących się na tę przypadłość nie ma świadomości o możliwych skutkach jednoczesnego stosowania leków przeciw hipertensji z innymi, na przykład z doustną antykoncepcją hormonalną. Nieodpowiednio dobrane przy jednoczesnym stosowaniu stanowią poważne ryzyko udaru. Równie niebezpieczne okazuje się ich połączenie z niektórymi substancjami przeciwbólowymi - aspiryna może wpływać na obniżenie poziomu ciśnienia, co w połączeniu z przyjmowanymi regularnie środkami stanowi ryzyko gwałtownego jego spadku. Stosunkowo bezpieczny jest paracetamol, jednak dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem. Bez wyjątków, wszyscy, którzy zażywają leki na co dzień powinni skonsultować się ze specjalistą przed włączeniem kolejnego farmaceutyku.
Naturalne sposoby leczenia a niebezpieczne interakcje
Mogłoby wydawać się, że leczenie za pomocą naturalnych sposobów zawsze jest w porządku i nie może przynieść niepożądanych działań. Jednak nawet sięgając po babcine sposoby, należy zachować czujność! Chwalony ze względu na właściwości wspomagające koncentrację żeń-szeń nie powinien być stosowany przez osoby z zaburzoną krzepliwością krwi, które leczą się warfaryną - to połączenie obniża jej wchłanianie. Pita na uspokojenie herbata z dziurawca może mieć takie same skutki. Co więcej, będzie szkodliwa również dla chorych na niewydolność serca lub migotanie przedsionków. W leczeniu tych schorzeń pomocna jest digoksyna, której wchłanianie może hamować napar z dziurawca.
W dobie powszechnego dostępu do informacji coraz więcej osób postanawia leczyć się na własną rękę. Niestety, niewielu chorych ma wiedzę na temat interakcji jakie zachodzą między lekami, dlatego samodzielna, nieświadoma kuracja medyczna może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wybierając środki farmakologiczne należy zawsze poradzić się lekarza lub farmaceuty, a jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe, warto sprawdzić w zaufanych serwisach możliwe skutki łączenia określonych leków.