Jeżeli dłużej się nie ruszaliśmy bądź zaczynamy odczuwać lekki dyskomfort w stawach, warto wspomóc się preparatami poprawiającymi funkcjonowanie chrząstki stawowej zawierającymi kolagen, glukozaminę, chrząstkę rekina i kwas hialuronowy. Dostępne są w kapsułkach bądź w saszetkach. W tych drugich na pewno znajdziemy większe dawki. Nie bez znaczenia dla naszych kości i mięśni jest odpowiednia podaż wapnia i witaminy D. Niedobory wapnia spowodują degradację tkanki kostnej, nieprawidłowy skurcz mięśni i zaburzenia krzepnięcia krwi.
Czasami doskwiera nam ból i stan zapalny stawów. Pomogą nam preparaty doustne z ibuprofenem, naproksenem, diklofenakiem lub meloksykamem. Obolałe stawy można także smarować dodatkowo maściami lub żelami, jeśli zawierają inną substancje czynną niż ta, którą przyjmujemy doustnie. Smarowanie newralgicznych miejsc kontynuujmy nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych. Zwalczymy wtedy w pełni stan zapalny.
Na rynku od niedawna są dostępne także plastry nasączone substancją przeciwbólową i przeciwzapalną. Charakteryzują się ciągłym uwalnianiem substancji aktywnej, dzięki czemu skutecznie sprawdzają się w nagłych nadwyrężeniach, stłuczeniach, skręceniach i zwichnięciach. Wiele osób stosuje je także na bóle kręgosłupa.
W bólach stawowych ważne jest, by nie dopuścić do narośnięcia stanu zapalnego. Przedłużająca się patologia powoduje zmiany i uszkodzenia tkanek, które ciężko odwrócić. Dlatego jeśli czujemy, że nadwyrężyliśmy staw, natychmiast rozpocznijmy leczenie. Nie czekajmy, aż nie będziemy mogli się ruszyć.
Kasia Malińska