Pneumokoki to nazwa, która prawdopodobnie każdemu obiła się o uszy. Mówi się o nich sporo w ostatnim czasie. Jednak co to jest, jak się objawiają oraz jak je leczyć?
Co to pneumokoki i jak się objawiają?
Pneumokoki są również znane jako dwoinki zapalenia płuc. To bakterie o obłym kształcie, które łączą się ze sobą i są objęte wspólną otoczką. Otoczki są zbudowane z polisacharydów, które sprawiają, że bakterie te są odporne na atak ze strony układu immunologicznego. Występują na całym świecie. Mogą atakować każdego, bez względu na wiek. Są jednak kojarzone głównie z dziećmi do piątego roku życia i to właśnie dla nich są najgroźniejsze. W grupie największego ryzyka znajdują się dzieci do dwóch lat. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z dwoinką zapalenia płuc? Pneumokoki najczęściej osiedlają się w gardle lub w nosie. Charakterystycznymi objawami jest ropna wydzielina z nosa i uczucie jego zatkania, upośledzenie ruchu, brak apetytu, nieprzyjemny zapach z ust oraz inne objawy związane z wieloma chorobami, takie jak gorączka czy ból głowy. Ponadto o zakażeniu może świadczyć często nawracające zapalenie ucha środkowego lub zatok.
Jak można zarazić się pneumokokami?
Rozprzestrzeniają się w bardzo łatwy sposób. Ryzyko zakażenia występuje przede wszystkim poprzez drogę kropelkową (podczas kaszlu i kichania), która rozsiewa bakterie pneumokoków nawet na odległość jednego metra. Kropelki stanowią zagrożenie nawet w momencie, gdy już opadną na zabawki, podłogę, stoły. Sposób rozprzestrzeniania jasno sugeruje, że ryzyko zakażenia rośnie w dużym skupisku dzieci, na przykład w przedszkolu lub na placu zabaw. Najwięcej zachorowań można zaobserwować w miesiącach zimowych oraz wczesną wiosną. Choroba ta często atakuje osoby osłabione, u których występuje niewydolność nerek, wrodzone lub nabyte zaburzenie odporności lub cukrzyca.
Leczenie pneumokoków
Leczenie polega na eliminacji bakterii z zakażonego organizmu. Najbardziej wskazane jest leczenie przyczynowe w szpitalu polegające na jak najszybszym podaniu antybiotyków w sposób dożylny. W tym przypadku czas odgrywa bardzo istotną rolę. Skuteczność leczenia jest zazwyczaj potwierdzona po około trzech dobach od rozpoczęcia leczenia. W przypadku braku poprawy stanu pacjenta, należy zmienić antybiotyk na inny. Od niedawna, szczepienie na pneumokoki jest szczepieniem obowiązkowym, które okazało się być przełomowe w walce z tymi bakteriami. Stanowi najlepszą ochronę i jest bardzo skuteczne. Istnieją dwa rodzaje szczepionek. Szczepionki skoniugowane podaje się dzieciom poniżej drugiego roku życia. Zapobiegają inwazyjnej chorobie pneumokokowej, zapaleniu ucha środkowego oraz zapaleniu płuc. Szczepionki polisacharydowe z kolei są przeznaczone dla dzieci powyżej drugiego roku życia oraz dla osób starszych i przewlekle chorych. Chronią przed najczęstszymi rodzajami pneumokoków. Po szczepieniu mogą wystąpić drobne, łagodne objawy poszczepienne trwające maksymalnie 3 dni, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia.
Szczepienia ochronne są obowiązkowe i bezpłatne w ponad 40 krajach. To bezpieczne rozwiązanie pomagające zabezpieczyć siebie lub dziecko przed groźnymi powikłaniami. Warto je wykonywać, ponieważ organizm niezaszczepiony nie potrafi tak szybko odpowiedzieć na zagrożenie ze strony wroga.