Olej kokosowy to jeden z najchętniej kupowanych produktów w przeciągu kilku ostatnich lat - jego wszechstronność sprawia, że nadaje się nie tylko do smażenia, lecz ma również świetne działanie na skórę czy włosy. Ostatnio pojawiły się jednak nowe, niekorzystne fakty dotyczące tego oleju - jaka jest zatem prawda? Czy olej kokosowy faktycznie służy zdrowiu i urodzie?
Czym olej kokosowy różni się od innych tłuszczów?
Zacznijmy od tego, że olej kokosowy, tak jak każdy inny olej, jest jednym z najbardziej przetworzonych produktów. Ma mniejszą liczbę witamin niż produkt naturalnie bogaty w tłuszcz. W jego składzie można znaleźć jednak wyjątkowo dużą ilość naturalnych nasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 90%). Od zwykłego oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek różni go przede wszystkim stała konsystencja oraz piękny zapach.
W jakim celu warto stosować olej kokosowy?
Oprócz zastosowania kulinarnego, olej kokosowy często wykorzystuje się również w kosmetyce. Świetnie sprawdza się do olejowania włosów - wnika w nie, nadaje im blasku i wspomaga ich elastyczność. Można go również dodać do kąpieli - sprawi, że skóra będzie przyjemnie gładka, jędrna i nawilżona, a podrażnienia złagodzone. Dobrze go również użyć jako balsamu do ciała i ust, który najlepiej jest nanieść bezpośrednio po kąpieli i dokładnie wetrzeć w skórę, aby uzyskać efekt jedwabistej gładkości. Przyda się także wtedy, gdy chcemy głęboko oczyścić swoją skórę - z oleju kokosowego, cukru i kawy można bowiem zrobić bardzo skuteczny domowy peeling, który pozostawi po sobie przyjemny zapach i warstwę okluzyjną, chroniącą skórę przed utratą wilgoci. Tę substancję często stosuje się również w medycynie do produkcji past, czopków i maści - zapewnia im bowiem odpowiednią strukturę. Oprócz tego zmodyfikowany olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, w związku z czym może być stosowany w profilaktyce próchnicy zębów.
Czy są jakieś działania uboczne i z czego wynikają?
Warto jednak wiedzieć, że spożywanie (nie stosowanie na ciele!) tego tłuszczu w dużych ilościach może wywołać negatywne skutki w organizmie. Chodzi tu przede wszystkim o sporą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które powodują powstawanie tzw. złego cholesterolu we krwi. To z kolei może prowadzić do zwężenia żył i tętnic, a w efekcie podniesienia poziomu ciśnienia krwi i poważnych chorób układu krążenia. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania oleju kokosowego - jak każdego tłuszczu - może być przybieranie na wadze, ponieważ osoby na diecie powinny raczej korzystać z produktów niskotłuszczowych. Warto również wiedzieć, że olej kokosowy może wywołać reakcję alergiczną, taką jak wysypka czy obrzęk lub - w przypadku jego spożycia - biegunkę czy wymioty. Dlatego dla pewności najlepiej na początek używać go w małych ilościach, aby upewnić się, że jest bezpieczny dla naszego organizmu.
Olej kokosowy - stosować czy nie?
Warto pamiętać, że olej kokosowy to nadal tłuszcz, co prawda nieco mniej kaloryczny niż inne, ale nadal niezdrowy, gdy spożywa się go w nadmiarze. Stąd wątpliwości specjalistów jeżeli chodzi o jego kulinarne zastosowanie. Z drugiej strony jako olej kokosowy to bogate źródło korzyści dla urody - stosowany zewnętrznie na skórę, włosy czy paznokcie nie jest szkodliwy, pod warunkiem, że nie ma się na niego alergii.
Należy mieć na uwadze fakt, że wszystko w nadmiarze może stać się przyczyną niepożądanych skutków, a efekty działania danego produktu mogą być różne - w zależności od ludzkiego organizmu. Dlatego też nie należy z góry odrzucać oleju kokosowego jedynie z powodu możliwości wystąpienia skutków ubocznych, ponieważ posiada on wiele pozytywnych zastosowań.