Cieszymy się, że nareszcie nadeszło lato i możemy skorzystać z jego dobrodziejstw. Jednym z nich jest słońce, którego wreszcie jest pod dostatkiem. Lubimy w czasie urlopu wygrzewać się w jego promieniach podczas wyjazdów na wczasy, działkę czy podczas spacerów. Trzeba jednak pamiętać, że to, co sprawia nam taką przyjemność, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszyscy wiemy, że nadmiar słońca szkodzi naszej skórze, ale często zapominamy o niebezpieczeństwach czyhających na nasze oczy.
Już wiele lat temu stwierdzono, że osoby z wadami wzroku są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie emitowane przez słońce. W zdrowym oku promieniowanie UV jest absorbowane przez rogówkę i soczewkę. Inaczej sprawa się ma z okiem z jakąkolwiek wadą. Również w starszym wieku zmniejsza się siła naturalnej ochrony przed UV. Tak więc osoby z wadami wzroku oraz osoby starsze muszą zwrócić szczególną uwagę na ochronę oczu.
Jak chronić nasze oczy?
Oprócz zalecanego przez lekarzy umiarkowanego korzystania ze słońca należy zwrócić uwagę na dwie metody zabezpieczania oczu przed szkodliwym wpływem UV:
- metoda sztuczna – czyli stosowanie odpowiednich szkieł,
- metoda naturalna – wspomaganie oczu przez stosowanie diety i suplementów wzmacniających siatkówkę.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okularów, które jak zapewniają sprzedawcy, gwarantują ochronę oczu przed szkodliwym wpływem słońca. To niestety chwyt reklamowy niemający wiele wspólnego z rzeczywistością. Okulary należy kupować u sprawdzonych optyków. Trzeba upewnić się, czy mają one filtry, czyli powłoki chroniące przed promieniowaniem. Przy wyborze koloru powinniśmy kierować się nie tylko modą. Okuliści zalecają szkła niezbyt mocno przyciemnione, najlepiej brązowe, zielone czy szare – to kolory, które najmniej męczą wzrok. Jeśli nosimy okulary przy dużym nasłonecznieniu, powinniśmy używać ciemnych szkieł z korekcją wzroku.
Jej uszkodzenie prowadzi do ubytku lub nawet utraty wzroku. Jej sprawne funkcjonowanie znacznie zostaje upośledzone z wiekiem i pod wpływem wolnych rodników. Promieniowanie UV odpowiedzialne jest w dużej mierze za ich wytwarzanie, co sprzyja dysfunkcjom plamki żółtej nawet u osób młodych. Dlatego tak ważna jest dieta bogata w antyoksydanty, czyli substancje hamujące powstawanie wolnych rodników.
Do naturalnych „wymiataczy” należą: witamina E, selen, cynk, beta-karoten, czyli prekursor witaminy A, a także inne karotenoidy takie jak luteina i zeaksantyna. Wchodzą one także w skład pigmentu tworzącego plamkę żółtą. Poza wiązaniem wolnych rodników ich funkcją jest także pochłanianie promieniowania UV.
Badania wskazują, że dieta bogata w warzywa, szczególnie te o ciemnozielonym zabarwieniu, oraz w kukurydzę i zboża znacznie wzmacnia siatkówkę oka. Do warzyw najbogatszych w luteinę należą: jarmuż, natka pietruszki, surowy szpinak, brokuły, zielona sałata czy groszek. Aby zapewnić sobie wystarczającą ilość luteiny i zeaksantyny, powinniśmy zjadać ok. 500 g warzyw dziennie. W praktyce to trudne do zrealizowania. Polecane więc są apteczne suplementy diety. I znów najlepiej kupować je u fachowca, czyli w aptece, a nie w markecie. Farmaceuta pomoże wybrać odpowiedni preparat, bo tu bardzo ważny jest skład i dawki. Pamiętajmy też o nawilżaniu naszych oczu latem, ponieważ słońce oraz wszechobecna klimatyzacja mogą spowodować wysuszenie naszych oczu. Objawia się to pieczeniem i zmęczeniem. Krople nawilżające to produkt, który na stałe powinien zagościć w naszej domowej apteczce.