Żurawina jest wieloletnią rośliną niskopienną z rodziny wrzosowatych. Wielkoowocowa pochodzi z kontynentu amerykańskiego, błotna to nasz rodzimy gatunek. Od niepamiętnych czasów używana w medycynie ludowej kontynentu amerykańskiego. Jej walory doceniali biali osadnicy i rdzenni Indianie.
W Polsce żurawina cieszy się coraz większą popularnością. Może być z dobrym skutkiem stosowana jako profilaktyka i wspomaganie w różnych schorzeniach – od zapalenia nerek po otyłość i nowotwory.
Przez wiele lat poszukiwano składnika odpowiedzialnego za dobroczynne właściwości żurawiny. W 1923 roku w Niemczech wysnuto hipotezę, że tym związkiem jest kwas hipurowy. Później stwierdzono, że ilość kwasu hipurowego w moczu osób pijących sok żurawinowy jest zbyt mała, a jego działanie zbyt krótkotrwałe. Zagadkę rozwiązali naukowcy z uniwersytetu w New Jersey. Wyizolowali oni z owoców żurawiny spolimeryzowane proantocyjanidyny. Badania wykazały, że to właśnie one mają właściwość zapobiegania adhezji bakterii Escherichia coli do komórek śluzówki człowieka. One też nadają owocom żurawiny charakterystyczny cierpki smak. Dzięki nim owoce zachowują trwałość i można je przechowywać w lodówce nawet przez sześć tygodni. Żurawina zawiera również wiele flawonoidów i antocyjanów mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Żurawina zapobiega zakażeniom dróg moczowych. Działa wspomagająco podczas stosowania furaginy czy antybiotyków. Statystyczne badania dowodzą, że co trzecia kobieta zapada na zakażenie dróg moczowych przynajmniej raz w życiu. Do zakażenia dochodzi łatwo, ponieważ kobiety mają krótką cewkę moczową. Łatwo dochodzi do penetracji bakterii i ich osadzania się w pęcherzu moczowym. Mężczyźni zapadają na tę chorobę dużo rzadziej.
Zakażenia dróg moczowych objawiają się gorączką, bólem przy oddawaniu moczu, bólem w okolicy lędźwiowej. Często cierpią osoby starsze, pacjenci z przerostem gruczołu krokowego, kobiety w okresie menopauzy, osoby po udarach czy urazach kręgosłupa. Regularnie stosowana żurawina mająca działanie przeciwbakteryjne wspomaga zwalczać infekcje dróg moczowych. Zawarte w jej owocach proantocyjanidyny zapobiegają osadzaniu się bakterii na śluzówce, ograniczają ich namnażanie i przyspieszają wydalanie. Osoby ze skłonnościami do zakażeń pęcherza moczowego powinny stosować preparaty z żurawiną przez dłuższy czas regularnie. W czasie zaostrzenia, oprócz silniejszych leków, powinny wprowadzać żurawinę w większych dawkach. Ważne jest picie dużych ilości wody, co pomoże w pozbyciu się dolegliwości.
Rzadziej wspomina się o innych dobroczynnych właściwościach żurawiny jak działanie przeciwnowotworowe, zmniejszające ryzyko chorób serca, miażdżycy czy przeciwzakrzepowe. Zainteresowanie badaczy wzbudzają właściwości antyoksydacyjne flawonoidów i antocyjanów porównywane z właściwościami czerwonego wina. Ich zawartość sprawia, że regularne zażywanie preparatów z żurawiną lub picie soku zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób układu krążenia. Bioflawonoidy zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, rozszerzają naczynia, co zmniejsza ryzyko zawałów. Przeciwutleniacze zawarte w żurawinie działają przeciwrodnikowo, zmniejszają ryzyko uszkodzenia komórek przez wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają nowotworom.
Ostatnie badania wykazują, że proantocyjanidyny zapobiegają osadzaniu się Helicobacter pylori na ściankach żołądka, co zapobiega chorobie wrzodowej.