Poparzenia słoneczne to wynik zbyt długiej ekspozycji na słońce. Ciepło promieniowania UVB powoduje zaczerwienienie i pieczenie skóry. Jego wynikiem jest przesuszenie i łuszczenie się naskórka, rozszerzenie i pękanie naczyń krwionośnych, zmiany barwnikowe z nowotworem skóry włącznie.
Słońce to także wróg naszej młodości – skóra wiotczeje i szybciej pojawiają się zmarszczki. Dzieje się tak, ponieważ promienie UVA wnikają w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność.
Aby uniknąć poparzeń, należy unikać opalania w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 15. Bezwzględnie należy chronić skórę preparatami z wysokimi faktorami UVA i UVB. Wysokość filtra dobiera się do koloru karnacji, kierując się zasadą, że im jaśniejsza jest karnacja, tym wyższy powinien być filtr. Przed słońcem ochroni też nakrycie głowy, dobre okulary przeciwsłoneczne czy przewiewna odzież. Pamiętajmy, że poparzenia słoneczne to skutek stosowania niektórych leków. Działanie fotouczulające mają preparaty zawierające dziurawiec, leki przeciwzapalne stosowane miejscowo i doustnie, leki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki.
Jeśli poparzenia nie udało się uniknąć, postarajmy się zminimalizować jego skutki. Pomoże chłodny (nie zimny!) prysznic trwający około 15 minut. Skutecznie i natychmiast chłodząco działają pianki i żele z aptecznej półki. Babciny sposób, czyli okłady z jogurtu, kefiru czy zsiadłego mleka też przyniosą ulgę.
Pamiętajmy, aby opaloną skórę pielęgnować odpowiednimi preparatami po opalaniu. Działają one nawilżająco, kojąco i sprawią, że dłużej będziemy cieszyć się piękną opalenizną.
UDAR SŁONECZNY
To wynik przegrzania skóry głowy i karku spowodowany zbyt długą ekspozycją na słońce. Organizm zatraca umiejętność termoregulacji. Objawy to przyspieszenie akcji serca, zawroty głowy, nudności, osłabienie, a czasem omdlenie. Należy jak najszybciej udać się w chłodne miejsce, napić się chłodnego napoju, położyć okład na głowę i kark (nie lód!). Jeśli poprawa nie następuje w ciągu kilku minut należy wezwać pogotowie.
ZASADY BEZPIECZNEGO OPALANIA
1. Unikaj słońca między godziną 11 a 15.
2. Stosuj filtry UVA i UVB.
3. Nakładaj filtry 30 minut przed opalaniem.
4. Powtarzaj aplikację filtrów co 2 godziny, po każdej kąpieli i wytarciu się ręcznikiem.
5. Dzieci do lat 3 nie powinny przebywać na słońcu.
6. Warto korzystać z nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych.
7. Należy stosować filtry przebadane, renomowanych firm.
8. Pamiętajmy o włosach – chrońmy je odpowiednimi preparatami.