Jesień kojarzy nam się z kolorami – ciepłymi, wszystkimi możliwymi odcieniami żółci, brązów i czerwieni. Liście ścielą się u naszych stóp, mienią na drzewach, obsypując nasze głowy szeleszczącym deszczem. Są jak kolorowy koc, który otula nas w czasie pierwszych przymrozków i zapewnia poczucie błogiego odpoczynku po pracowitym dniu.
Bo jesień to przecież właśnie czas odpoczynku dla natury po hojnym lecie i jej układanie się do zimowego snu. Ta pora roku jest jak rozkoszny moment na granicy między popołudniem i wieczorem, kiedy można już odetchnąć po trudach dnia, ale jeszcze nie czas kłaść się do łóżka. Czas ten żyje jeszcze „z rozpędu” codziennymi sprawami, nie jest więc pusty i nudny, ale przeplata się już też ze spojrzeniami rzucanymi coraz częściej w stronę poduszek i obiecanego tym widokiem błogiego wypoczynku. Jesień pachnie jeszcze latem, a grzejące nadal mocno słońce przypomina wakacyjne przygody i szaleństwa, jednak coraz częstsze deszcze, coraz wcześniejszy zachód słońca i coraz chłodniejsze dni sygnalizują zmęczenie natury i jej tęskne marzenia o białym puchu, w którym ułoży się do snu.
Jesień to czas zmian w przyrodzie, ale i w naszym ogólnym samopoczuciu. Czujemy się zmęczeni, apatyczni, ospali, często dopada nas grypa, męczy nieustanny katar i kaszel. Zadbajmy o naszą odporność, ponieważ to ona stanie się orężem do walki z pierwszymi oznakami choroby. Skoki ciśnienia atmosferycznego, spadki temperatury, zimny wiatr sprzyjają przechłodzeniu naszego organizmu. Skutkuje to brakiem energii i chęci do działania, które mogą być jednymi z pierwszych objawów stanów depresyjnych.
Na nasze ogólne osłabienie wpływa również tryb życia, w którym pojawia się zbyt mała dawka ruchu oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jesienią wiele osób rezygnuje z aktywnego wypoczynku na rzecz wieczoru spędzonego z książką lub przed telewizorem, często racząc się ulubioną kaloryczną przekąską. Dodatkowo nie przykładamy uwagi do sposobu naszego odżywiania, nasza codzienna dieta jest uboga w pełnowartościowe produkty, a także warzywa i owoce.
Jak więc obronić się przed przeziębieniem i jak dbać o zdrowie jesienią?
- Ubieraj się odpowiednio do temperatury.
- Unikaj gwałtownych zmian temperatur.
- Myj ręce.
- Zasłaniaj usta przy kichaniu.
- Używaj jednorazowych chusteczek.
- Zadbaj o odpowiednia dietę.
- Bądź aktywny fizycznie.