Męskie libido – czym jest i kiedy maleje?
Zdrowie to nie tylko brak choroby. To fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan. Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest aktywność seksualna, a zaburzenia na tym podłożu mogą powodować obniżenie jakości życia. Jednym z takich zaburzeń jest obniżone libido. Czym jest i co może powodować jego spadek?
Co to jest libido?
Libido to inaczej pożądanie seksualne lub popęd. Można je określić jako chęć do podejmowania aktywności seksualnych lub występowanie myśli o takiej treści. Największe libido u mężczyzn obserwuje się w wieku 20 lat. Obniżenie lub brak popędu płciowego definiuje się jako hipolibidemię lub zaburzenia pożądania.
U kogo występuje spadek libido?
Obniżenie pożądania może wystąpić w każdym wieku u obu płci. Szacuje się, że dotyczy to około 20% całej populacji męskiej. W grupie wiekowej 18-59 lat spadek popędu seksualnego można zaobserwować u 15% mężczyzn.
Objawy obniżonego libido
Niski popęd u mężczyzn objawia się brakiem lub utratą zainteresowań seksualnych. Fantazje erotyczne oraz aktywność autoerotyczna występują rzadziej lub w ogóle. To wszystko może doprowadzić do wystąpienia dyskomfortu, frustracji, a nawet problemów w związkach. Istotny jest fakt, że nie istnieją żadne normy, w których powinien mieścić się poziom popędu płciowego, dlatego do każdej sytuacji należy podchodzić indywidualnie.
Co zmniejsza libido?
Przyczyn obniżonego pożądania może być wiele. Wyróżnia się czynniki organiczne, psychiczne oraz społeczno-kulturowe.
· czynniki organiczne
Do czynników organicznych zalicza się choroby – m.in. cukrzycę, nowotwory, choroby nerek, wątroby, a także schorzenia kardiologiczne oraz psychiczne. Spadek libido może nastąpić również w wyniku przyjmowania niektórych leków. Jest to jedno z charakterystycznych działań niepożądanych litu, leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych. Obniżone libido obserwuje się u mężczyzn z zaburzeniami hormonalnymi. Taki stan może być spowodowany podwyższonym poziomem prolaktyny, zmniejszonym poziomem testosteronu lub nieprawidłową pracą tarczycy. Inne przyczyny to leczenie chirurgiczne oraz radioterapia.
· czynniki psychiczne
Do głównych przyczyn braku libido o podłożu psychicznym należy przewlekły stres i zmęczenie oraz niedobór snu. Brak popędu seksualnego u mężczyzn może być spowodowany urazami lub traumami, zaburzeniami w relacji z partnerem, a także uzależnieniem od pornografii. Do czynników psychicznych zalicza się również kompleksy, zaburzenia identyfikacji płciowej oraz monotonię.
· czynniki społeczno-kulturowe
Brak libido u mężczyzn może być wynikiem rygorystycznego wychowania lub błędnej edukacji seksualnej. Ponadto pożądanie może być obniżone przez rygoryzm religijny oraz przesyt seksem.
Jak leczyć brak pociągu seksualnego?
Najpierw należy ustalić przyczyny braku popędu seksualnego. Następnie przechodzi się do terapii, która może obejmować leczenie choroby podstawowej za pomocą odpowiednio dobranych leków, psychoterapię oraz edukację. Niekiedy pomocna okazuje się również terapia dla par.
Piśmiennictwo:
1. https://lew-starowicz.pl/centrum-edukacji/zaburzenia-pozadania-i-podniecenia-u-kobiet
2. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104142,zaburzenia-pozadania-u-mezczyzn
3. Michał Rabijewski - Testosteron a dysfunkcje seksualne u mężczyzn. Przegląd Urologiczny 2011/3 (67).
4. Grażyna Jarząbek-Bielecka, Małgorzata Mizgier, Karolina Andrzejak, Milena Guszczyńska-Losy, Magdalena Pisarska-Krawczyk, Maciej Wilczak, Witold Kędzia, Stefan Sajdak - ZABURZENIA LIBIDO I EREKCJI Z UWZGLĘDNIENIEM PRZYCZYN ENDOKRYNOLOGICZNYCH. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (55) 2018.