Maść z witaminą A - Jakie ma zastosowania?
Maść z witaminą A to tani lek dostępny bez recepty w każdej aptece. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie skóry, posiada właściwości nawilżające, kojące i ochronne. Jej stosowanie łagodzi stany zapalne, polecana jest także przy regeneracji skóry po zbyt długim i intensywnym opalaniu (również przy oparzeniach słonecznych i termicznych). Można ją stosować w przypadku rogowacenia, odmrożeniach czy podrażnieniach. Doskonale sprawdzi się w przypadku popękanych kącików ust, pieluszkowym zapaleniu skóry a także podrażnieniach po zabiegach kosmetologicznych. Jednak to nie jej jedyne zastosowania, produkt ten zyskał w ostatnim czasie ogromną popularność ze względu na niską cenę i doskonałe właściwości pielęgnacyjne.
Maść z witaminą A dla pięknej cery
Miłośników pielęgnacji anti-aging z pewnością zainteresuje fakt, że maść z witaminą A dzięki zawartości palmitynianu retinylu, pomaga stymulować produkcję kolagenu w skórze, a także zmniejszać jego degradację pod wpływem promieniowania ultrafioletowego UVB - co za tym idzie, spowalnia fotostarzenie się skóry. Regularne stosowanie maści z witaminą A sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona, odżywiona, miękka, gładka i sprężysta, a w efekcie drobne zmarszczki zostają zminimalizowane i wygładzone. Maść z witaminą A przyczynia się także do odnowy naskórka, rozjaśnia przebarwienia oraz blizny potrądzikowe.
Czym właściwie jest palmitynian retinylu?
Palmitynian retinylu (Retinyl palmitate) to pochodna witaminy A, która z łatwością przenika przez skórę, a następnie pod wpływem enzymów zostaje przekształcona w retinol. Palmitynian retinylu jest znacznie łagodniejszy, bezpieczniejszy i mniej agresywny dla skóry niż czysty retinol, działa przede wszystkim w powierzchownych warstwach naskórka, w związku z czym mogą po niego sięgać także osoby o cerze wrażliwej, alergicznej, skłonnej do nadmiernej reakcji na czynniki zewnętrzne. Ze względu na jego bardzo łagodne działanie, należy mieć na uwadze, że nie posiada on jednocześnie tak silnie udokumentowanych właściwości przeciwstarzeniowych jak klasyczny retinol, jego działanie będzie słabsze i skoncentrowane głównie na spowalnianiu procesów starzenia się skóry i działaniu antyoksydacyjnym - neutralizującym wolne rodniki. W rezultacie możemy liczyć przede wszystkim na znacznie lepsze nawilżenie skóry i redukcję przebarwień.
O czym należy pamiętać stosując preparaty z witaminą A?
Podstawową kwestią jest tutaj równoczesne stosowanie kosmetyków z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Stosowanie preparatów - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych z witaminą A i jej pochodnymi, może zwiększać nadwrażliwość naszej skóry na słońce. Podczas stosowania maści z witaminą A powinno unikać się także równoległej aplikacji kosmetyków o działaniu wysuszającym i ściągającym. Nie poleca się wykonywania peelingów gruboziarnistych, stosowania kosmetyków z silnie działającymi kwasami oraz jednoczesnego stosowania preparatów zawierających duże stężenia witaminy C – mogą one dodatkowo podrażnić skórę.
Jak stosować maść z witaminą A?
Maść z witaminą A stosuje się najczęściej dwa razy w ciągu doby. Niewielką ilość maści należy nałożyć na zmienione chorobowo miejsca i pozostawić na powierzchni skóry do delikatnego wchłonięcia. W przypadku ostrych stanów zapalnych skóry można zwiększyć częstotliwość aplikacji do kilku razy na dobę. Nie należy stosować maści na otwarte rany i uszkodzoną skórę, a także błony śluzowe. Podczas stosowania maści należy unikać okolic oczu i powiek. Maść z witaminą A przeznaczona jest do aplikacji wyłącznie na skórę.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą A?
Mimo wszechstronnego zastosowania i łatwej dostępności, maść z witaminą A nie powinna być stosowana u osób, które zdecydowały się na leczenie chorób dermatologicznych za pomocą izotretynoiny. Izotretynoina jest silną pochodną witaminy A, jej jednoczesne stosowanie z innymi źródłami tej witaminy wiąże się z ryzykiem rozwinięcia hiperwitaminozy, a w konsekwencji, jej negatywnego i toksycznego działania na organizm. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności u kobiet w ciąży, które decydują się na przyjmowanie wysokich dawek witaminy A lub częste stosowanie preparatów z jej zawartością, ze względu na możliwe ryzyko działania teratogennego na zarodek lub płód. Maść z witaminą A jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów, w niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje uczuleniowe u osób z alergią na substancję czynną lub substancje pomocnicze zawarte w maści. Stosowanie maści z witaminą A w rzadkich przypadkach może powodować miejscowe podrażnienie, swędzenie, pieczenie bądź zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji. Należy wówczas zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak przechowywać maść z witaminą A?
Maść z witaminą A należy przechowywać w miejscu niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 ˚C z dala od działania promieni słonecznych oraz wilgoci. Po otwarciu preparat należy zużyć w ciągu 12 miesięcy.
Bibliografia:
- Peng Shu, Menggeng Li et al., Efficacy and mechanism of retinyl palmitate against UVB-induced skin photoaging, Front Pharmacol, 2023.
- Peter P Fu, Qingsu Xia et al., Physiological role of retinyl palmitate in the skin, Vitamins & Hormones, 2007.