Ten krótki instruktaż pozwoli każdej mamie i tacie wprowadzić masaż dziecka jako element jego codziennej pielęgnacji obok dobrze znanych czynności jak mycie czy przewijanie. Przejdziemy z wami krok po kroku poszczególne etapy przygotowania i samego masażu zgodnie z zaleceniami francuskiego specjalisty – dyplomowanego kinezyterapeuty Nicolasa Bertranda.
DOBROCZYNNE DZIAŁANIE MASAŻU
Masaż to wspaniałe źródło dobrego samopoczucia i odprężenia dla dziecka. Zabieg ten może być wykonywany od pierwszych dni życia i daje wiele pozytywnych efektów. Jest to także chwila czułości i stymulującego kontaktu z dzieckiem, która wzmocni waszą więź!
- Masaż ma korzystny wpływ na wiele funkcji organizmu: poprawia krążenie krwi i krążenie limfatyczne, pozwala na rozluźnienie mięśni i stawów, ułatwia pasaż jelitowy, wycisza i pomaga zasnąć.
- Masaż jest okazją do nawilżenia i skutecznego odżywienia skóry dziecka: twoje ruchy pozwolą na dokładne rozprowadzenie olejku stosowanego do masażu, aby dziecko w pełni skorzystało z jego dobroczynnego wpływu.
- Masaż to także doskonały sposób pobudzenia psychoruchowego i zmysłowego: masaż umożliwia dziecku poznanie granic własnego ciała i doświadczenie nowych wrażeń, co korzystnie wpływa na jego rozwój, zarówno ruchowy, jak i zmysłowy.
- Ponadto masaż to chwila komunikacji między wami. Dzięki regularnemu masażowi wzmacniasz więź czułości i bliskości, która bardzo zacieśnia twoją relację z dzieckiem.
ODPOWIEDNIE WARUNKI DLA CHWILI RELAKSU
Możesz masować swoje dziecko o dowolnej porze dnia, z wyjątkiem godzinnej przerwy po jedzeniu, aby nie zakłócać trawienia. Wykorzystaj na przykład chwilę wyciszenia po kąpieli lub przed snem: masaż korzystnie wpłynie na rozluźnienie dziecka i ułatwi mu zaśnięcie. Upewnij się, czy masaż dziecku odpowiada: jeśli dziecko wykazuje niechęć, nie nalegaj, zakończ masaż i podejmij kolejną próbę na drugi dzień lub za kilka dni. Wybierz porę dnia, kiedy jesteś w pełni dyspozycyjna, spokojna i zrelaksowana; wyłącz telefon. Przejdźcie do ciepłego (ok. 23-25°C) i cichego pomieszczenia, z przyciemnionym światłem i ewentualnie spokojną muzyką. Zdejmij biżuterię. Połóż dziecko twarzą do siebie na ręczniku lub kocyku, na łóżku, przewijaku lub na podłodze na miękkim dywanie. Przyjmij wygodną pozycję, aby z łatwością dosięgnąć wszystkich części ciała dziecka. Użyj olejku do masażu przeznaczonego specjalnie dla dzieci, bez składników zapachowych. Spryskaj dłonie olejkiem pielęgnacyjnym do masażu, rozsmaruj go w celu rozgrzania przed rozprowadzeniem na skórze dziecka. Podczas masażu możesz mówić do dziecka ściszonym głosem: dźwięk twojego głosu pozwoli mu się rozluźnić i w pełni skorzystać z tej chwili spokojnego relaksu i kontaktu z tobą.
WŁAŚCIWE GESTY DELIKATNEGO MASAŻU
Masaż różni się od pieszczot: twój dotyk powinien być ciepły i delikatny, ale zdecydowany, tak aby obejmować ciało i stymulować je naciskiem. Zainspiruj się poniższymi technikami, by pewnie i spokojnie masować poszczególne części ciała swojego dziecka. Ten krótki instruktaż pozwoli każdej mamie i tacie wprowadzić masaż dziecka jako element jego codziennej pielęgnacji obok dobrze znanych czynności jak mycie czy przewijanie. Przejdziemy z wami krok po kroku poszczególne etapy przygotowania i samego masażu zgodnie z zaleceniami francuskiego specjalisty – dyplomowanego kinezyterapeuty Nicolasa Bertranda.
DELIKATNE GŁASKANIE
Połóż dłonie płasko na części ciała, którą zamierzasz masować, rozluźnij palce. Masuj skórę dziecka bez uciskania, wzdłuż konturów ciała. Twój dotyk powinien być delikatny, ale uważaj, by nie łaskotać dziecka. Dzięki tej technice dziecko przyzwyczaja się do dotyku twoich dłoni, zanim przejdziesz do mocniejszego uciskania: stosuj tę technikę przez kilka sekund za każdym razem, gdy przechodzisz do masażu kolejnej części ciała.

UCISK Z RUCHEM POSUWISTYM
Przesuwaj dłoń delikatnie wzdłuż części ciała, którą zamierzasz masować, uciskając trochę mocniej niż w przypadku głaskania. Wykonuj szerokie ruchy na całym masowanym obszarze, nie tracąc kontaktu ze skórą. Ucisk z ruchem posuwistym może być relaksujący lub stymulujący, w zależności od siły ucisku. Stosuj tę technikę po kilku sekundach delikatnego głaskania danej części ciała. Dostosuj ucisk do masowanego obszaru, jednak zawsze powinien on być umiarkowany: skóra twojego dziecka jest bardzo wrażliwa.

Dzięki tym dwóm prostym technikom można wykonać wszystkie przedstawione dalej masaże.
MASOWANIE STÓP I DŁONI DZIECKA
• Rozpocznij od delikatnego głaskania całej stopy lub dłoni. Następnie przejdź do ruchów uciskowych posuwistych. Poczujesz, jak dłonie i stopy dziecka reagują na twoją stymulację i rozluźniają się pod twoimi palcami.
• Chwyć dłoń dziecka i przy pomocy wszystkich swoich palców łagodnymi ruchami masuj jednocześnie środek dłoni i paluszki.
• Następnie, aby rozluźnić napięcie dłoni, rozciągaj po kolei każdy palec dziecka, od dołu w kierunku paznokcia.

• Wykonuj kciukiem ruch posuwisty z uciskiem, po okręgu na całej stopie, aby ją rozmasować.

MASAŻ RAMION I NÓG DZIECKA
• Jedną dłonią przytrzymaj rękę lub nogę dziecka, a drugą zacznij masować daną kończynę. Następnie obejmij dłonią ramię lub nogę dziecka i wykonuj ucisk z ruchem posuwistym, przesuwając palce w kierunku łokcia, a masując nogę – w kierunku biodra.

• Dłoń trzymającą uniesioną w górę kończynę powinnaś zdecydowanym, ale delikatnym ruchem obracać dookoła masowanej ręki lub nogi.

• Po dotarciu do łokcia lub uda rozluźnij ucisk i powtórz cały zabieg w kierunku stopy lub dłoni.
• Wykonuj jednocześnie masaż tylko jednej kończyny, aby dziecko mogło się poruszać, jeśli będzie chciało.
MASOWANIE PLECKÓW
• Plecy to duża powierzchnia, na której możesz użyć swojej wyobraźni przy wykonywaniu masażu.
• Po delikatnym głaskaniu całych pleców ułóż dłonie płasko na dolnej części pleców dziecka, a następnie przesuwaj je ku górze, stopniowo rozkładając palce i delikatnie uciskając opuszkami. Wymasuj dokładnie całe plecy, również po bokach: odprężenie gwarantowane!

ŁAGODZENIE DROBNYCH DOLEGLIWOŚCI BRZUSZKA
• Połóż dłoń na brzuszku dziecka i upewnij się, że nie jest twardy.
• Następnie płasko ułożonymi palcami dłoni masuj okrężnymi ruchami okolicę wokół pępka.

Porady opracowano we współpracy z Nicolasem Bertrandem, dyplomowanym kinezyterapeutą, współautorem licznych publikacji, w tym „50 ćwiczeń na przebudzenie dziecka” oraz „Lekcji masażu” wydawnictwa Flammarion.