Łupież owłosionej skóry głowy bez względu na przyczynę jest schorzeniem bardzo uciążliwym. Moi pacjenci często skarżą się na sypki, suchy łupież lub na swędzący łupież tłusty. Przedłużający się stan zapalny w przebiegu łupieżu może prowadzić do wypadania włosów. Bez względu na jego charakter pielęgnacja odgrywa kluczową rolę i pozwala ograniczyć konieczność wizyt u lekarza oraz częstość przyjmowania leków.
Łupież suchy najczęściej jest spowodowany nadmiernym rogowaceniem skóry z towarzyszącym świądem. W leczeniu należy stosować zarówno szampony, jak i toniki zawierające pochodne cynku oraz substancje nawilżające i wzmagające natłuszczanie skóry.
Łupież tłusty, przez lekarzy określany jako łojotokowe zapalenie skóry, jest chorobą o nieustalonej etiologii i przewlekłym charakterze. W procesie zaostrzenia choroby dochodzi do nadmiernego rozwoju drożdżaków typu Malassezia. Choroba występuje niezależnie od wieku, od okresu niemowlęcego do późnej starości. Zmiany widoczne podczas aktywnej fazy choroby są szpecące i obejmują zarówno skórę owłosioną głowy, jak i twarz, a w przypadku małych dzieci, nawet powierzchnię całego ciała. Leczenie farmakologiczne powoduje wyciszenie choroby i stosowane jest jedynie w zaostrzeniach. W leczeniu ogromną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja okolic łojotokowych: skóry owłosionej głowy, międzyłopatkowej, piersiowej, centralnej części twarzy oraz brwi. Pozwala to na zachowanie długich okresów poprawy bez konieczności stosowania leków. Dermokosmetyki wykorzystywane w pielęgnacji skóry z problemem łojotokowego zapalenia powinny zawierać w swoim składzie substancje przeciwzapalne, regulujące wydzielanie sebum oraz przeciwdrożdżakowe. Wśród wielu substancji czynnych najlepiej sprawdzają się: kwas salicylowy, wyciąg z palmy sabałowej oraz glinka. Połączenie takich składników w szamponie lub toniku pozwala na utrzymanie skóry w prawidłowym stanie dzięki przyspieszeniu zejścia tłustej łuski, co utrudnia nawrót zmian.
Należy pamiętać, że w celu skutecznego wykorzystania dermokosmetyków w pielęgnacji skóry z problemem łupieżu tłustego lub suchego preparaty powinny być stosowane regularnie oraz utrzymywane na skórze kilka minut. Umiejętne korzystanie z dermokosmetyków daje możliwość uniknięcia częstych nawrotów dolegliwości.