Kurkuma - ta nazwa dla wielu osób brzmi dość egzotycznie, aczkolwiek jest to produkt znany także na polskim rynku. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko ze względu na zastosowanie kulinarne, ale także na udokumentowane badaniami pozytywne działanie zdrowotne. Co to za roślina i w jaki sposób może pomóc nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie?
Cudowny złoty proszek z Azji
Kurkuma to tak naprawdę kłącze ostryżu długiego, byliny uprawianej w południowo-wschodniej Azji już od pięciu tysięcy lat. Do Europy trafiła z Indii, gdzie najczęściej używano jej, podobnie jak w Polsce, w postaci żółtego proszku. W Azji miała nie tylko zastosowanie kulinarne, lecz także medyczne - bardzo szybko odkryto jej właściwości dezynfekcyjne czy przeciwbólowe. Charakterystyczną cechą kurkumy jest intensywnie żółty, niekiedy nawet delikatnie pomarańczowy kolor i lekko pikantny smak, a także korzenny zapach, który jednak nie jest zbytnio wyczuwalny, gdy dodamy tę przyprawę do jakiejś potrawy.
Jakie właściwości posiada kurkuma?
Zastosowanie kurkumy jest bardzo szerokie i - co ważne - potwierdzone badaniami naukowymi. Kurkuma swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza składnikowi aktywnemu - kurkuminie. Niemieccy naukowcy udowodnili, że przyspiesza ona procesy naprawcze w mózgu, a także powoduje, że komórki macierzyste namnażają się, w efekcie poprawiając codzienną pracę tego organu. Z dobrodziejstwa kurkumy korzysta nie tylko mózg, ale także serce - roślina ta sprzyja bowiem układowi krążenia, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zmniejsza także ryzyko miażdżycy. Kurkuma działa również wspomagająco na metabolizm, usprawnia trawienie i, co może być szczególnie istotne dla osób przebywających na diecie, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Oprócz tego roślina ta posiada działanie przeciwzapalne, oczyszcza krew, wspomaga pracę wątroby i poprawia odporność. Jest ona bowiem silnym przeciwutleniaczem, a więc chroni organizm przed rozwojem wolnych rodników. Codzienna dawka kurkumy może być także skuteczną terapią w przypadku cukrzycy, problemów ze wzrokiem czy sezonowych alergii.
Nie można zapominać również o jednej z najważniejszych cech kurkumy, czyli właściwościach cytotoksycznych, co oznacza, że substancja ta działa toksycznie na komórki rakowe. Regularne jej przyjmowanie może zahamować rozwój nowotworu, a także zapobiec jego rozwojowi w odmianę złośliwą.
Jaka jest zalecana dzienna dawka kurkumy?
Warto także pamiętać, że wszystko jest dobre, ale w umiarze. Duże dawki spożywane codziennie mogą bowiem doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka czy jelit. Dopuszczalna dzienna dawka dla osoby dorosłej to około 1,5 grama, czyli mniej więcej łyżeczka od herbaty. Osoby, które mają zatem wrzody lub problemy z woreczkiem żółciowym w ogóle nie powinny jej stosować. Przeciwwskazaniem do korzystania z tej substancji jest także ciąża. Absolutnie powinny z niej zrezygnować osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, bowiem może ona przyspieszyć ich działanie.
Jak ją spożywać?
Kurkuma bez wątpienia jest składnikiem, który warto włączyć do codziennej diety. Tę azjatycką przyprawę można dołożyć praktycznie do każdego posiłku - bardzo dobrze sprawdza się w daniach kuchni indyjskiej, można ją na przykład dosypać do ryżu. Warto też wiedzieć, że jest ona dużo lepiej przyswajalna w towarzystwie czarnego pieprzu, dlatego dobrze łączyć ze sobą te przyprawy. W okresie wiosenno-letnim można dodać nieco kurkumy na przykład do koktajlu, chociaż równie dobrze sprawdzi się także w przypadku zup czy sosów. Jeśli ktoś nie przepada za żółtawym kolorem, który nadaje potrawom lub jej charakterystycznym smakiem, może skorzystać z suplementów diety zawierających ten dobroczynny składnik. Na rynku pojawiły się preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny, których przyjmowanie może zastąpić przyprawę w proszku. Wystarczy spożyć jedną kapsułkę dziennie podczas posiłku i popić ją wodą, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kurkumę.
Aż trudno uwierzyć, jak wiele prozdrowotnych mocy kryje się w tej niepozornej roślinie! Jeśli chce się dbać o zdrowie, z całą pewnością dobrze jest przeciwdziałać chorobom, korzystając z darów natury i zaprzyjaźnić się z orientalną kurkumą.