Lato to szczególny czas dla osób z chorobami krążenia, żylaków i dla osób w podeszłym wieku. Muszą one w szczególności zadbać o odpowiednie nawodnienie i częstsze kontrolowanie ciśnienia krwi. Pod rozwagę należy wziąć także spacery w upalne dni i wylegiwanie się na słońcu.
Zadaniem naszego organizmu jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, dzieje się to poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększone pocenie, które pośrednio może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia i obniżenia ciśnienia krwi. Odwodnienie będzie się także wiązało z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi, co może skutkować niewłaściwym działaniem np. leków nasercowych.
Rozszerzenie naczyń krwionośnych zmniejszy ciśnienie tętnicze krwi, niektórzy nadciśnieniowcy stwierdzą, że to dobrze, ale pojawią się wątpliwości co do przyjmowania leków nasercowych. Częstą przyczyną omdleń w upały jest przyjęcie zbyt dużej ilości leków lub zbyt wysokich dawek.
Dlatego uzgodnij z lekarzem, co zrobić, gdy w upalne dni ciśnienie przed przyjęciem leków nasercowych masz w normie lub znacząco niższe niż zwykle. Czy nadal masz przyjąć wszystkie leki, czy może kilka z nich będzie trzeba odłożyć lub zmniejszyć ich dawkę. Decyzji o odstawieniu leków nie wolno podejmować samodzielnie. Nie wszystkie leki można pominąć bez uszczerbku na zdrowiu, dlatego konsultujemy się ze specjalistą.
CO ROBIĆ W UPAŁY?
Unikać bezpośredniego słońca, należy jeść lekkostrawne posiłki, pić co najmniej 2 litry wody dziennie i pomyśleć o rezygnacji z kawy, herbaty i alkoholu. Jeżeli będziemy na dworze, to zadbajmy o odpowiednie okrycie głowy, przewiewne i lekkie ubrania i z rozwagą mierzmy siły na zamiary. Daleki spacer sobie podarujmy.
Z bardzo dużymi kłopotami borykają się osoby z chorobami żylnymi kończyn dolnych. Należy zwrócić szczególną uwagę na obrzęki kończyn lub opuchnięcia, które się pojawią nagle. Może to sugerować zakrzepicę, która jest stanem niebezpiecznym dla życia.
24Osoby z żylakami powinny nosić latem miękkie i przewiewne obuwie, by krew mogła być swobodnie wpompowywana w czasie poruszania się. Najlepiej po domu poruszać się boso. Bardzo pomocne są podkolanówki, rajstopy i inne materiały kompresyjne. Są coraz cieńsze, więc łatwiej je stosować latem. A ich możliwości zmniejszenia obrzęków budzą podziw. Ćwiczenie nóg w formie wspięć na palce jest bardzo wskazane i może także zmniejszać obrzęki.
Jeżeli wybieramy się na wycieczkę, pamiętajmy, by nie brać na siebie ciężkiego plecaka. A w czasie dłuższej podróży samochodem trzeba napinać łydki, by wspomagać krążenie krwi. Zaplanuj też częstsze postoje. Przed długą podróżą samolotem należy skonsultować się ze swoim lekarzem, czy nie są wskazane w naszym przypadku leki przeciwkrzepliwe w formie tabletek lub zastrzyków.