Alergia na sierść zwierząt to schorzenie, z którym zmaga się wiele osób. Mało tego – ta choroba może zupełnie znienacka pojawić się u każdego z nas niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku.
ALBO JA, ALBO ON?
Do niedawna zalecano, aby osoby uczulone unikały kontaktów z czworonogami. Dzieci rozpaczały, że ich ukochany zwierzak będzie musiał poszukać innego domu, a i wielu dorosłym było z tego powodu bardzo przykro. Niektórzy podejmowali desperackie decyzje, że będą kichać, kaszleć i drapać się, ale ze swoim najlepszym przyjacielem nie rozstaną się za żadne skarby świata. Na szczęście dziś nie trzeba już rozstrzygać takich dylematów. Jakość życia alergików uległa znacznej poprawie dzięki dostępności nowoczesnych leków i nowych sposobów odczulania.
TO NIE SIERŚĆ!
U większości alergików reakcja pojawia się po kontakcie ze zwierzęciem. Ale to wcale nie jest takie oczywiste. Najwięcej alergii wywołują gryzonie, koty, psy i konie. Osoba uczulona ma wysypkę, katar, kaszel, swędzi ją skóra i łzawią oczy. U osób chorujących na astmę objawy nasilają się. Zwykło się uważać, że głównym winowajcą jest sierść zwierząt. Tymczasem dokuczliwe objawy są odpowiedzią układu immunologicznego na resztki śliny, mocz oraz złuszczony naskórek znajdujący się na powierzchni ciała zwierząt. Alergenem jest białko obecne właśnie w ślinie i złuszczonym naskórku zwierzęcia. Uczulający może być zatem kontakt z właścicielem, a nie samym zwierzakiem lub przebywanie w pomieszczeniu, w którym wcześniej przebywało zwierzę.
ZACZNIJ OD TESTÓW
Podstawą diagnostyki uczulenia są testy alergiczne. Za ich pomocą lekarz alergolog potwierdzi lub wykluczy alergię oraz ustali rodzaj alergenu odpowiedzialny za występujące objawy. Wyniki mogą zafałszować choroby skóry lub przyjmowanie leków przeciwalergicznych – również tych dostępnych bez recepty. Należy więc pamiętać o ich odstawieniu na kilka tygodni przed badaniem.
JEST NA TO LEKARSTWO
W leczeniu alergii stosuje się następujące preparaty:
- Kortykosterydy wziewne i donosowe.
- Leki przeciwhistaminowe – cetyryzyna, loratadynabądź nowocześniejsza levocetyryzyna czy desloratadyna. Nowoczesne leki mają mniej działań ubocznych takich jak uciążliwa senność i uczucie zmęczenia.
- Leki donosowe i oczne zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne.
- Leki donosowe i okulistyczne zawierające kromoglikan disodowy lub azelastynę.
- Maści i kremy zawierające substancje przeciwświądowe.
Wiele z tych leków jest dostępnych bez recepty. Podobne substancje znajdziemy w kroplach przeciwalergicznych do oczu. Kupując te preparaty pamiętajmy o konsultacji z farmaceutą, ponieważ nie wszyscy możemy je stosować. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania kropli z substancjami obkurczającymi naczynia jest jaskra.
A JEŚLI NIE ZADZIAŁA?
Jeśli leki te nie zdają egzaminu, a my nie chcemy rozstawać się z naszym pupilem, należy odwiedzić lekarza alergologa i poddać się odczulaniu. Immunoterapia trwa 3 do 5 lat i prowadzi do uodpornienia układu odpornościowego na określone alergeny.
KILKA PORAD DLA ALERGIKÓW
Zabawki pluszowe co kilka tygodni należy wkładać na dobę do zamrażalnika, by zniszczyć roztocza. Pościel, także antyalergiczną, należy często wietrzyć zarówno w lecie, jak i zimą. W mieszkaniu alergika powietrze nie powinno być suche. Najlepsza wilgotność to 40-50%. Należy używać nawilżacza i często wietrzyć mieszkanie. Długiego wietrzenia należy unikać, gdy kwitną trawy i zboża. W obecności alergika nie należy palić papierosów. Generalne porządki powinno się robić pod nieobecność alergika, ponieważ duże ilości kurzu w powietrzu nasilają objawy. Jeśli wykryto alergię na sierść zwierząt, posiadanie pupila powinno się skonsultować z lekarzem. Najbardziej alergizują gryzonie, koty i psy wydzielające duże ilości śliny (buldogi, boksery). Osoby, które mają akwaria, powinny karmić rybki pokarmem mokrym, a nie suchym. Alergik powinien zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki. Znaleźć się tam powinno wapno, lek przeciwhistaminowy, maść zmniejszająca świąd i obrzęk, krople do oczu i nosa. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad pszczół czy os, powinniśmy zaopatrzyć się w epinefrynę w ampułkostrzykawce. Jest to lek tylko na receptę! Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, a stosowane leki pomagają niewiele, należy rozważyć odczulanie pod kontrolą lekarza alergologa.